Wirtualna rzeczywistość w świecie szkoleń

Widoczny od kilku lat trend dotyczący formy prowadzenia szkoleń wskazuje na coraz powszechniejsze stosowanie elementów gier, rywalizacji (grywalizacji), nowoczesnych technologii. Jest to spowodowane zderzeniem oferty rynkowej z oczekiwaniami współczesnych pracowników, których coraz bardziej liczną grupę stanowią przedstawiciele tzw. Generacji Z, czy też Millenialsów  korzystających od zawsze z mediów elektronicznych, portali społecznościowych, czy różnorakich form współczesnej technologii komunikacyjnej.

zdjęcie - (the_title())


Wirtualna rzeczywistość w świecie szkoleń


Szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości - innowacyjne narzędzie szkoleniowe w rękach HRBP, menedżerów szkoleń i trenerów

  • „Kiedyś nie wiedziałem jak zachęcić uczestników do zaangażowania, teraz zastanawiam się jak wytłumaczyć, że nie da się brać udziału w każdym szkoleniu z tą technologią”

  • „To nie jest przyszłość, to teraźniejszość.”

  • „Kto jeszcze nie oszalał na punkcie tej technologii i nie widzi jej zastosowania w swoim biznesie oznacza, że nie miał jeszcze z nią styczności”

To tylko kilka wypowiedzi menedżerów, osób odpowiedzialnych za szkolenia, które miały styczność z wirtualną rzeczywistością.

Kwestią czasu jest to, kiedy szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości staną się nieodzownym elementem rozwoju pracowników.

Zatem jak przygotować się do wdrożenia takich szkoleń w swojej organizacji?  Pytanie na tyle istotne, że jest to kolejny „technologiczny” przełom w wykorzystywaniu technologii w zajęciach dydaktycznych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Projektując inteligentny team building dokładamy staranności w doborze aktywności dla uczestników, wyborze charyzmatycznego prowadzącego oraz profesjonalnej ekipy wspierającej i animującej wydarzenie.

Sprawdź nasze propozycje:

Zapoznaj się też z naszymi szkoleniami:

Trendy na rynku szkoleniowym

Widoczny od kilku lat trend dotyczący formy prowadzenia szkoleń wskazuje na coraz powszechniejsze stosowanie elementów gier, rywalizacji (grywalizacji), nowoczesnych technologii. Jest to spowodowane zderzeniem oferty rynkowej (technologie informatyczne, komunikacyjne, kanały wymiany informacji) z oczekiwaniami współczesnych pracowników, których coraz bardziej liczną grupę stanowią przedstawiciele tzw. Generacji Z, czy też Millenialsów  korzystających od zawsze z mediów elektronicznych, portali społecznościowych, czy różnorakich form współczesnej technologii komunikacyjnej.

Są oni przyzwyczajeni do wirtualnej komunikacji i takiej samej, szybkiej, niemalże natychmiastowej, krótkiej i zwięzłej, informacji zwrotnej oczekują w rzeczywistości. Co ciekawe wirtualny sposób komunikacji - zdobywania i przekazywania informacji coraz szybciej i intensywniej obejmuje pokolenie 30-, 40-latków, a nawet starszych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz więcej: szkolenia HR

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna Rzeczywistość (Virtual Reality, VR) to świat, środowisko wykreowane komputerowo, które  otacza  uczestników szkolenia. Technologia, polega na używaniu specjalnych gogli i słuchawek, dzięki którym do uczestników nie docierają żadne zewnętrzne bodźce. Znajdują się oni całkowicie z stanie zanurzenia (immersji) w wykreowanej, na potrzeby szkolenia wirtualnej rzeczywistości.

Gogle ze specjalnymi soczewkami w okularach, idealnie przylegają do głowy tak, że żadne zewnętrzne obrazy nie docierają do uczestników. Mają oni wrażenie, że przebywają we wnętrzu innego świata, który jest w danej chwili jedynym, jaki istnieje.

Dzieje się tak, ponieważ efekt immersji jest tak silny, że po kilku chwilach przebywania w wykreowanym świecie zapominamy, że weszliśmy do czegoś co zostało stworzone wirtualnie. Wszystko to sprawia, że uczestnicy przenoszą się do innej rzeczywistości niż ta, która otacza go na sali szkoleniowej. Dzięki temu mogą najbardziej efektywnie i w pełni oddawać się nabywaniu pożądanych umiejętności oraz zdobywaniu wiedzy przydatnej w jego realnym miejscu pracy.

Dlaczego firmy zaczynają sięgać po szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości?

Szkolenia prowadzone z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, charakteryzują się niespotykaną efektywnością. Uczestnicy w pełni zanurzają się w świat, w którym mogą poznawać, ćwiczyć i rozwijać pożądane kompetencje, zapominając, że są na sali szkoleniowej, nie zwracając uwagi na innych uczestników, czy nawet na trenera. Całkowicie skoncentrowani są na wykonywaniu zaprojektowanych zadań, a po ich realizacji potrafią skutecznie wdrażać je w realnym świecie i nabywają praktycznych umiejętności co i jak robić w swojej pracy.

Prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej jest rozwiązaniem innowacyjnym i niestandardowym. W związku z tym, że jest to technologia dopiero wdrażana na świecie, szkolenie w takiej formie jest gwarancją nowych, niespotykanych dotąd, emocjonujących przeżyć, których celem jest maksymalne zaangażowanie uczestników w szkolenie i wysoki efekt rozwijający pożądane kompetencje.

Wirtualna rzeczywistość nie narzuca żadnych ograniczeń. Sprawia, że każde szkolenie staje się niepowtarzalnym przeżyciem, które, dzięki towarzyszącym mu emocjom, głęboko zapada w pamięć na poziomie przekazywanej wiedzy oraz niepostrzeżenie szlifuje i utrwala zdobywane umiejętności, a także kształtuje pożądane postawy.  

Uczestnicy znajdujący się w wirtualnej rzeczywistości cały czas są pod kontrolą doświadczonych i odpowiednio przygotowanych trenerów. Dbają oni o to, aby po zdjęciu gogli osoby biorące udział w szkoleniu  wiedziały  jak zdobyte umiejętności przenosić na poziom postaw w rzeczywistym środowisku pracy.

Warto sobie zatem zadać pytanie nie czy, ale jakie tematy warsztatów, realizowanych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, byłyby najbardziej przydatne dla własnej organizacji.

Firma szkoleniowa Gamma. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

 

Jak tworzyć warsztaty szkoleniowe z budowaniem wirtualnej rzeczywistości?

Szkolenia z użyciem Wirtualnej Rzeczywistości (VR) nie mogą trwać cały dzień lub dwa jak to często bywa, a uczestnicy nie może przebywać w goglach zbyt długo. Po pierwsze, z powodów czysto kosztowych, obecna technologia pozwala na pracę w kombinacji: jeden uczestnik – jedna para gogli – jeden komputer.

Dodajmy do tego wysokiej klasy komputer (tzw. gameingowy), z doskonałymi parametrami i najlepszymi dostępnymi na rynku kartami graficznymi, ponieważ tylko taki sprzęt jest w stanie technologicznie poradzić sobie z grami i innymi aplikacjami szkoleniowymi. Nie ma zatem możliwości aby z jednego komputera korzystali wszyscy uczestnicy równocześnie.

A to sprawia, że sprzęt, który musiałby na zajęcia przywozić prowadzący wart byłby tyle ile służbowe auto prezesa.

O potrzebie zamiany samochodu osobowego  na dostawczy nie wspominając. Po drugie, zbyt długie przebywanie w wirtualnym świecie, może spowodować różne reakcje organizmu, dzięki wspomnianemu wcześniej, efektowi immersji.

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach opiera się przede wszystkim na optymalnie zaprojektowanych blendingowych warsztatach, opartych na coraz bardziej popularnej grywalizacji. Rozumianej nie jako zdobywanie gwiazdek za połknięcie pigułek wiedzy, ale polegającej na podniesieniu dwudniowej aktywności wszystkich uczestników szkolenia, wynikającej z faktu, że całe szkolenie zaprojektowane jest jako gra.

W takim szkoleniu najmniejsza uwaga, czy dygresja trenera, która zostanie wychwycona i zapamiętana przez uczestnika, może przynieść sukces jego zespołowi, na koniec dnia.

Wejście w wirtualną rzeczywistość, jest doświadczeniem tak niezwykłym, wciągającym i angażującym, że największym wyzwaniem przed jakim stają trenerzy sięgający po to narzędzie jest to, że uczestnicy, którzy przebywają w takiej rzeczywistości, nie chcą z niej wyjść, a pozostali nie mogą się doczekać kiedy do niej wejdą. Doświadczenie w pracy z taką formą szkolenia uczy, że średnio mniej niż jedna osoba w grupie (10 do 12 osób) ma jakieś obawy przed wchodzeniem w inny świat.

Można powiedzieć, że kamień z serca, bo przynajmniej jedna osoba nie będzie perswazją a czasem wręcz krzykiem wywierać na trenerze presji, żeby teraz on mógł przebywać w innym świecie.

Dobrze ale pozostaje problem całej reszty grupy. Należy zatem tak konstruować zadania szkoleniowe aby pozostali uczestnicy, mieli poczucie, że ich praca i zadania jakie wykonują podczas danej gry czy ćwiczenia, jest równie ważna jak nie ważniejsza, niż osoby, która obecnie wykonuje jakieś zadanie w wirtualnej rzeczywistości.

Podobnie jak np. z pierwszymi lotami w kosmos czy lądowaniem na Księżycu. Zaledwie garstka astronomów tego doświadczyła ale nie zrobiliby tego, gdyby nie cały sztab naukowców, badaczy,  inżynierów, konstruktorów, których rola w tych projektach była nie do przecenienia. Nota bene jedną z najbardziej wciągających misji, z jaką się spotkałem, do wykonania w wirtualnej rzeczywistości jest zadanie jakie muszą wykonać uczestnicy na Księżycu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

Zapoznaj się również z: szkolenia menedżerskie i szkolenia rozwój osobisty

Okazuje się, ze coś co teoretycznie jest rzeczą prostą, na ziemskim satelicie, na którym porusza się inaczej niż na Ziemi, ogranicza nas zapas tlenu a do tego odciąga uwagę zapierający dech w piersiach widok naszej błękitnej planety, wyłaniający się nagle spoza księżycowych wzgórz, w takich warunkach zrobienie tego nie przychodzi zbyt łatwo.

Podobnie jak siedząc wygodnie w fotelu czytamy instrukcję obsługi, czy przechodzimy między kolejnymi ekranami na szkoleniu e-learningowym, w zderzeniu z innymi, już nie tak komfortowymi warunkami, rzeczywista praca wygląda zupełnie inaczej.

Aplikacje wirtualnej rzeczywistości nie mogą być zatem sielankową wycieczką po pięknej łące na której rosną nasze przyszłe produkty, ale rzeczywistością, w której trzeba wykorzystać nasze umiejętności, sięgnąć do zasobów, które już mamy, poradzić sobie ze stresem czy emocjami.

Często nawet większymi, niż te, których dostarczają nam trudne czy bardzo trudne sytuacje z klientami czy współpracownikami. Po dobrze skonstruowanym szkoleniu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości krzywa emocji wygląda zupełnie inaczej.

Na szkoleniu jest wysoka po to, by w najtrudniejszych nawet sytuacjach zawodowych, być na wiele niższym poziomie. Uczestnicy wiedzą jak radzić sobie z nowymi, nieprzewidywalnymi, trudnymi i niepowtarzalnymi zadaniami i nie boją się ich w swojej pracy, bo podczas takiego szkolenia doświadczyli i wypracowali sami albo z grupą, sposoby radzenia sobie z nimi.

Nie da się tego zrobić podczas tradycyjnych warsztatów czy sesji AC/DC, gdy role „trudnych” klientów odgrywają koledzy z pracy, statyści, aktorzy czy trenerzy, bo większość uczestników tzw. scenek wie czego się po nich spodziewać, ponieważ wzajemnie się znają albo znają swoich klientów (role dla klientów są pisane najczęściej z perspektywy dotychczasowych klientów i sytuacji, które już miały miejsce).

Reasumując, warto wykorzystać potencjał tkwiący w warsztatach z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, nie tylko po to aby zaoferować swojej organizacji i zatrudnionym w niej pracownikom innowacyjną formę rozwoju ale po to, by znacząco podnieść efektywność procesu kształcenia i rozwoju.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.