Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem

Praca zdalna to coraz częściej świadomy wybór pracodawcy, który chce w ten sposób obniżyć koszty powierzchni biurowej czy relokacji pracowników.

Gamma - Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem


Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem

Równie często, praca zdalna nie jest świadomym, spokojnie zaplanowanym przez pracodawcę procesem, ale koniecznością podyktowaną nagłymi, nieprzewidywalnymi okolicznościami, jak obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, czy też inna przyczyna dłuższego unieruchomienia w domu pracownika, który jest dla pracodawcy bardzo ważnym specjalistą, praktycznie nie do zastąpienia, szczególnie w najbliższej perspektywie czasu.

Kolejny powód, aby wziąć pod uwagę zdalną formę wykonywania pracy jest obecna sytuacja na rynku pracy, na którym pracodawcom jest coraz trudniej pozyskać wysoko wykwalifikowanego pracownika, a możliwość zaoferowania mu zdalnej formy pracy, stanowi bardzo istotny czynnik motywujący do podjęcia się danej pracy.

Wiele organizacji i wielu jej liderów bardzo mocno się broni, nawet przed próbą choćby częściowej lub czasowej wirtualizacji pracy. Poniekąd mają rację, ponieważ tradycyjne metody zarządzania zespołem, stosowane w biurze, nie sprawdzą się w zarządzaniu na odległość. Praca z wirtualnym zespołem wymaga zarówno zmiany sposobu podejścia do ludzi jak również innych metod działania.

Zmiana w sposobie podejścia do ludzi powinna w pierwszej kolejności dotyczyć zbudowania wysokiego poziomu zaufania do pracowników oraz wysokiego poczucia odpowiedzialności pracowników za powierzone im zadania.

Zmiana metod działania powinna w pierwszej kolejności obejmować dostosowanie sposobów komunikowania się i współpracy przy realizacji zadań w zespole a także zmiany narzędzi wyznaczania, monitorowania oraz rozliczania realizacji zadań przez pracowników.

KILKA SZYBKICH PORAD DO NATYCHMIASTOWEGO WDROŻENIA

Jeżeli jesteś jednym z tych liderów, którzy muszą – może już od najbliższego poniedziałku – przestawić swój zespół na pracę zdalną z domu, to „tu i teraz, na już” warto zadbać o następujące zmiany w sposobie pracy Twojego zespołu:

  • KOMUNIKACJA – zaplanuj sposób i częstotliwość Twojego kontaktu, zarówno z każdym pracownikiem z zespołu jak też z całym zespołem jednocześnie (tzw. wirtualne spotkania). Warto również zadbać o bezpośrednią komunikację pracowników ze sobą, szczególnie przy wykonywaniu wspólnych zadań.

  • RYTM PRACY – ludzie w pracy funkcjonują w rytmie biurowym, a w domu funkcjonują w swoim prywatnym rytmie domowym. Jako lider, musisz zadbać o rytm i tempo pracy w domu, dlatego zanim pracownicy sami sobie nie wypracują swojego, efektywnego rytmu pracy w domu, staraj się „porcjować” im zadania na względnie krótkie etapy, które będziesz mógł często i regularnie monitorować.

  • DOWODY WYKONANEJ PRACY – skoro to nowa dla Ciebie sytuacja, to dopóki nie będziesz mógł w pełni ufać, że praca została wykonana, musisz zdefiniować taką formę „zdalnego” raportowania bieżącej pracy, abyś nie miał wątpliwości, że praca została rzeczywiście wykonana.

  • STOPNIOWO ZWIĘKSZAJ SAMODZIELNOŚĆ – to oczywiście wymaga czasu, ale jeżeli przekonasz się, że Twój zespół potrafi efektywnie pracować z domu i że możesz im zaufać, to w rewanżu za ich odpowiedzialne podejście do pracy, stopniowo zwiększaj ich samodzielność i swobodę w kształtowaniu ich personalnego rytmu pracy.

Jeżeli potrzebujecie więcej podpowiedzi lub macie pytania dotyczącej zdalnej pracy, zapraszamy na webinar poświęcony pracy zdalnej

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.