Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem

Praca zdalna to coraz częściej świadomy wybór pracodawcy, który chce w ten sposób obniżyć koszty powierzchni biurowej czy relokacji pracowników.

13 marca 2020
zdjęcie - Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem

Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem

Równie często, praca zdalna nie jest świadomym, spokojnie zaplanowanym przez pracodawcę procesem, ale koniecznością podyktowaną nagłymi, nieprzewidywalnymi okolicznościami, jak obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, czy też inna przyczyna dłuższego unieruchomienia w domu pracownika, który jest dla pracodawcy bardzo ważnym specjalistą, praktycznie nie do zastąpienia, szczególnie w najbliższej perspektywie czasu.

Kolejny powód, aby wziąć pod uwagę zdalną formę wykonywania pracy jest obecna sytuacja na rynku pracy, na którym pracodawcom jest coraz trudniej pozyskać wysoko wykwalifikowanego pracownika, a możliwość zaoferowania mu zdalnej formy pracy, stanowi bardzo istotny czynnik motywujący do podjęcia się danej pracy.

Wiele organizacji i wielu jej liderów bardzo mocno się broni, nawet przed próbą choćby częściowej lub czasowej wirtualizacji pracy. Poniekąd mają rację, ponieważ tradycyjne metody zarządzania zespołem, stosowane w biurze, nie sprawdzą się w zarządzaniu na odległość. Praca z wirtualnym zespołem wymaga zarówno zmiany sposobu podejścia do ludzi jak również innych metod działania.

Zmiana w sposobie podejścia do ludzi powinna w pierwszej kolejności dotyczyć zbudowania wysokiego poziomu zaufania do pracowników oraz wysokiego poczucia odpowiedzialności pracowników za powierzone im zadania.

Zmiana metod działania powinna w pierwszej kolejności obejmować dostosowanie sposobów komunikowania się i współpracy przy realizacji zadań w zespole a także zmiany narzędzi wyznaczania, monitorowania oraz rozliczania realizacji zadań przez pracowników.

KILKA SZYBKICH PORAD DO NATYCHMIASTOWEGO WDROŻENIA

Jeżeli jesteś jednym z tych liderów, którzy muszą – może już od najbliższego poniedziałku – przestawić swój zespół na pracę zdalną z domu, to „tu i teraz, na już” warto zadbać o następujące zmiany w sposobie pracy Twojego zespołu:

  • KOMUNIKACJA – zaplanuj sposób i częstotliwość Twojego kontaktu, zarówno z każdym pracownikiem z zespołu jak też z całym zespołem jednocześnie (tzw. wirtualne spotkania). Warto również zadbać o bezpośrednią komunikację pracowników ze sobą, szczególnie przy wykonywaniu wspólnych zadań.

  • RYTM PRACY – ludzie w pracy funkcjonują w rytmie biurowym, a w domu funkcjonują w swoim prywatnym rytmie domowym. Jako lider, musisz zadbać o rytm i tempo pracy w domu, dlatego zanim pracownicy sami sobie nie wypracują swojego, efektywnego rytmu pracy w domu, staraj się „porcjować” im zadania na względnie krótkie etapy, które będziesz mógł często i regularnie monitorować.

  • DOWODY WYKONANEJ PRACY – skoro to nowa dla Ciebie sytuacja, to dopóki nie będziesz mógł w pełni ufać, że praca została wykonana, musisz zdefiniować taką formę „zdalnego” raportowania bieżącej pracy, abyś nie miał wątpliwości, że praca została rzeczywiście wykonana.

  • STOPNIOWO ZWIĘKSZAJ SAMODZIELNOŚĆ – to oczywiście wymaga czasu, ale jeżeli przekonasz się, że Twój zespół potrafi efektywnie pracować z domu i że możesz im zaufać, to w rewanżu za ich odpowiedzialne podejście do pracy, stopniowo zwiększaj ich samodzielność i swobodę w kształtowaniu ich personalnego rytmu pracy.

Jeżeli potrzebujecie więcej podpowiedzi lub macie pytania dotyczącej zdalnej pracy, zapraszamy na webinar poświęcony pracy zdalnej

Webinar - Jak efektywnie zarządzać w trybie pracy zdalnej?
Webinar - Jak efektywnie zarządzać w trybie pracy zdalnej?
 
(realizujemy webinar/szkolenie online z tego tematu)
2020-03-17
17 marca 2020
2020-03-17
Webinar Webinar
18 marca 2020
Webinar
Webinar - Jak efektywnie zarządzać w trybie pracy zdalnej?
Nie lekceważmy zagrożenia wynikającego z  pojawienia się koronawirusa w Polsce. Zarządźmy tą sytuacją i wykorzystajmy ją jako szanse na wdrożenie jednego z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych, jakim jest  - PRACA ZDALNA
 

A jeżeli planujecie Państwo wprowadzić taką formę pracy zdalnej na dłużej, to serdecznie zapraszamy na szkolenie "Zarządzanie pracą zdalną i wirtualnym zespołem" na którym przygotujemy Państwa liderów do zaprojektowania infrastruktury zespołu wirtualnego oraz do efektywnego zarządzania pracą zdalną i wirtualnym zespołem.

Zarządzanie i praca w zespole rozproszonym
Zarządzanie i praca w zespole rozproszonym
 
(realizujemy webinar/szkolenie online z tego tematu)
2020-04-21
21 kwietnia 2020 -22 kwietnia 2020
2020-04-22
Warszawa Warszawa
Zarządzanie i praca w zespole rozproszonym
Zespoły rozproszone to codzienność wielu firm. Mimo coraz doskonalszych narzędzi do komunikacji i zarządzania projektem wirtualna współpraca i kierowanie zespołem rozproszonym to wciąż wyzwanie. Szkolenie uczy jak pracować w zespole rozproszonym, by skorzystać z wszystkich benefitów pracy zdalnej.
 

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.