Jakie są etapy rozwoju pracownika?

Hierarchia stanowisk w firmie jest uzależniona od wielu istotnych czynników. Istotne znaczenie mają poszczególne etapy rozwoju pracownika, które to są złożonym procesem przebiegającym przez większość życia.

6 maja 2019
zdjęcie - Jakie są etapy rozwoju pracownika?

 Jakie są etapy rozwoju pracownika?

Hierarchia stanowisk w firmie jest uzależniona od wielu istotnych czynników. Istotne znaczenie mają poszczególne etapy rozwoju pracownika, które to są złożonym procesem przebiegającym przez większość życia. Co prawda u poszczególnych osób rozpoczynają się one w różnym wieku, niemniej zawsze są związane z rozwojem jego umiejętności, zdolności oraz cech osobowości odnoszących się do pracy zawodowej. W celu rozwoju pracownika niezbędne są szkolenia z zarządzania.

Ścieżka kariery we współczesnym świecie

Zmiany zachodzące we współczesnym świecie sprawiają, że hierarchia stanowisk w firmie jest bardzo zróżnicowana. Nowe technologie oraz globalizacja sprawia, że osoby aktywne zawodowo chcąc utrzymać się oraz rozwijać na rynku pracy, muszą planować i kształtować swój rozwój zawodowy od samego początku wstąpienia na ścieżkę kariery.

W czasach mobilności, elastyczności i ciągłego przekwalifikowania się trudno mówić o tradycyjnym "przypisywaniu" na stałe danej osoby do jednej branży. Ścieżka kariery jest zależna od wielu istotnych czynników, zatem niezmiernie ważne jest aby posiadać w swoim portfolio bogaty wachlarz kompetencji. Obecnie ścieżka kariery zależy od umiejętności, rozległych kwalifikacji zawodowyc oraz świadomego i w pełni dojrzałego budowania własnej drogi zawodowej.

Jakie są etapy rozwoju pracownika?

Poszczególne etapy rozwoju pracownika rozumiane są jako uzupełnianie przez poszczególnych pracowników wiedzy niezbędnej do prawidłowego wykonywania zadań wymaganych na danym stanowisku oraz jako rozwijanie dodatkowych kompetencji pod kątem awansu zawodowego czy też przesunięcia na inne stanowisko.
Hierarchia stanowisk w firmie jest głównie uzależniona od umiejętności poszczególnych pracowników. Rozwój zawodowy polega na osiągnięciu zaplanowanego celu zawodowego. Przebiega on zawsze w określonym czasie i wymagane jest odpowiednie przygotowanie się do planowania dalszej kariery zawodowej. Jakie są etapy rozwoju pracownika? Według Kena Blanchara każdy pracownik przechodzi przez etapy takie jak:

  • Debiutant - to nowy pracownik, którego wiedza oraz umiejętności są na bardzo niskim poziomie. Osoba taka jest na początku swojej kariery zawodowej i w związku z tym musi dopiero zdobyć odpowiednie doświadczenie. Niemniej wykazuje się ona dużą chęcią do pracy oraz do poznawania zakresu swoich obowiązków. Ponadto skupia się na zrozumieniu swoich zadań i posiada silną motywacje do działania
  • Adept – to pracownik już zapoznany z zakresem swoich podstawowych obowiązków, a jego pewność w działaniu jest już nieco większa. Niemniej wraz ze wzrostem kompetencji, maleje zaangażowanie do pracy. Taki pracownik nie jest jeszcze do końca samodzielny i dlatego też często może czuć się sfrustrowany.
  • Praktyk - to pracownik posiadający już znaczne kompetencje, w związku z czym czuje się silny ora pewny siebie, niemniej jego motywacja do pracy jest niska. Zazwyczaj jest to spowodowane monotonią codziennych obowiązków, niemniej wprowadzanie jakichkolwiek zmian wiąże się z dodatkowym wysiłkiem zapoznania się z nowym zadaniem.
  • Ekspert – to osoba która ma nie tylko ogromne doświadczenie, ale jest również mocno zaangażowana w pracę. Samodzielność w wykonywaniu poszczególnych zadań pozwala mu czuć się pewnie.

W celu uzyskania tych poszczególnych umiejętności niezbędne są szkolenia z zarządzania

Profesjonalne szkolenia dla szefów

Sprawne zarządzanie pracownikami jest połączeniem wielu istotnych cech. Każdy lider grupy musi w codziennej pracy zmagać się z wieloma trudnymi zadaniami, zatem w jego przypadku niezbędne są szkolenia z zarządzania. Poszczególne szkolenia dla szefów pokazują jak być dobrym kierownikiem.
Szkolenia z zarządzania zazwyczaj odbywają się w formie niezwykle ciekawych warsztatów i są prowadzone przez wyspecjalizowanych trenerów.
Szkolenia dla szefów są zawsze dostosowywane potrzeb danej firmy oraz uczestników spotkania, natomiast poszczególne dyskusje czy studia przypadku są zawsze idealnie dopasowane do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Większość szkoleń prowadzona jest w oparciu o sprawdzone symulacje strategiczne oraz interesujące gry menedżerskie.
Szkolenia dla szefów są polecane głównie do młodych liderów, menedżerów średniego i wyższego szczebla oraz dla przyszłej kadry menedżerskiej.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.