Inne strony: GAMMA DISCOVER

Prawo pracy w gastronomii

Polskie prawo dopuszcza 40 godzinny tryb pracy, po 8 godzin każdego dnia. Są jedna branże, między innymi gastronomia gdzie niemożliwe jest, by pracownicy pracowali tylko w ciągu tygodnia po 8 godzin i cieszyli się wolnymi weekendami.

zdjęcie - Prawo pracy w gastronomii

Dlatego w takim wypadku wprowadza się równoważny system pracy? Co to oznacza w przełożeniu na praktykę? Taki system polega na tym, że jednego dnia pracownik przepracowuje mniej, innego nieco więcej godzin tak, by w ostatecznym rozrachunku tygodniowy czas pracy był nie dłuższy niż ustawowe 40 godzin.

Bardzo często spotykaną praktyką w lokalach gastronomicznych jest to, że stosują one 3 miesięczny okres rozliczeniowy, co często skutkuje tym, że dni wolne od pracy pracownikowi oddawane są dopiero zimą, po zakończeniu ruchliwego dla wielu lokali sezonu letniego. Dzień pracy nie może być dłuższy niż 12 godzin, każda kolejna zaliczana jest do wysokopłatnych godzin nadliczbowych, których ilość w ciągu roku nie może przekroczyć 150 godzin.

Pracując w systemie równoważnym warto jednak pamiętać, że nadliczbową godziną w tym konkretnym przypadku jest dopiero 13 godzina pracy. Zupełnie inaczej niż w biurze czy innej pracy w systemie 8 godzin od poniedziałku do piątku gdzie nadliczbową godziną jest już 9 godzina pracy. Nadliczbowe godziny pracownikowi mogą być rekompensowane na dwa sposoby.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 

To który z nich zostanie wykorzystany zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. Godziny te mogą zostać opłacone lub oddane w postaci dni wolnych. Te wszystkie ustalenia dotyczą jedynie osób zatrudnionych w oparciu na umowę o pracę. Niestety jest tak, że gastronomia znacznie wyprzedza inne brać że pod względem stosowania umów śmieciowych lub zatrudnianiu pracowników bez jakiejkolwiek umowy.

Dlatego podejmując zatrudnienie w gastronomii warto zatem walczyć o otrzymanie najkorzystniejszej w tym wypadku dla pracownika umowy o prace. Należy również uważać na umowy podpisywane na 1/4 czy nawet 1/2 etatu bowiem rzeczywistą ilość godzin spędzanych w lokalu może znacznie przekraczać liczbę zawartą w umowie.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
5 październik 2018
Warszawa

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Przepisy polskiego prawa bardzo jasno mówią, że każdy z pracodawców ma obowiązek utworzenia we własnym przedsiębiorstwie służby BHP.
Przestrzeganie prawa leży głównie w interesie pracodawcy, dlatego też każdy przedsiębiorca, zatrudniający nawet niewielką grupę osób pomagających mu w prowadzeniu jego działalności powinien doskonale orientować się w przepisach zawartych w Kodeksie Pracy oraz pokrewnych ustawach.
Dostęp do należnego za wykonaną pracę wynagrodzenia pracownik otrzymuje w wybranym przez daną firmę dniu.
Urlop jest czasem wolnym pracownika od wykonywanej przez niego pracy zawodowej u danego pracodawcy.
Jeśli chodzi o zawarcie umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zawarta może być ona na kilka sposobów np. na czas nieokreślony lub określony, na zastępstwo itd.
Obecny artykuł
Prawo pracy w gastronomii
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.