Inne strony: GAMMA DISCOVER

Prawo pracy - zakaz dyskryminacji

Wiele osób ma problemy ze znajomością podstawowych przepisów z zakresu prawa pracy i w ten sposób naraża się na szereg różnych nadużyć ze strony pracodawcy. Jednym z najbardziej istotnych zapisów znajdujących się w prawie jest zakaz dyskryminacji pracowników.
 
zdjęcie - Prawo pracy - zakaz dyskryminacji

Prawo pracy - zakaz dyskryminacji


Zakaz ten może wydawać się kwestią oczywistą. Przewiduje on brak dyskryminacji ze względu na wiek, a także płeć, rasę i etniczne pochodzenie danej osoby.

Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na takim samym stanowisku powinni otrzymywać identyczne wynagrodzenie oraz powinni mieć taki sam zakres powierzonych im zadań.

Wprowadzanie zmian w tym zakresie może być potraktowane jako przejaw dyskryminacji i w związku z tym stanowią naruszenie obowiązującego prawa.

Kobiety oraz mężczyźni mają takie same prawa z tytułu wykonywania identycznych obowiązków. Niedozwolone jest dyskryminowanie pracowników ze względu na ich płeć, ale także religię, narodowość, kolor skóry, pochodzenie, przekonania polityczne, czy orientację seksualną.

Warto także pamiętać, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie pracowników, którzy wykonują pracę w niepełnym wymiarze czasu.

Trzeba również wiedzieć, że istnieje dyskryminacja bezpośrednia oraz pośrednia, która oznacza, że pozornie neutralne postanowienie wprowadzone w danej firmie może również tworzyć niekorzystną sytuację dla niektórych pracowników.

Warto brać pod uwagę, że nie wszyscy pracodawcy zawsze sumiennie przestrzegają obowiązującego ich zakazu dyskryminacji.

Pracownik powinien znać swoje uprawnienia wprowadzone tego typu przepisami. Wiedzy na ten temat dostarczają między innymi prawo pracy szkolenia, które obejmują również takie regulacje.

Osoby, które nie mają podstawowych informacji w tym zakresie są bardziej narażone na różne nadużycia.

Szkolenia z zakresu prawa pracy mogą obejmować wiele różnych zagadnień, między innymi czas pracy szkolenia, rodzaje umów, podstawowe prawa i obowiązki pracowników.

Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie dostarcza wyczerpującej wiedzy w tym zakresie i chroni zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy mogą uchronić się w ten sposób przed nieświadomym naruszeniem prawa.

Szkolenia Eksperckie. Zapraszamy na nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
UMOWY CYWILNOPRAWNE W 2017 R.
Zmiany w zakresie stawek minimalnych przy umowach zlecenia oraz nowe kompetencje PIP
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Prawo pracy kojarzy się głównie z szeregiem dosyć skomplikowanych dokumentów i przepisów. Oczywiście fakt, że przepisy są złożone nie usprawiedliwia braku ich znajomości. Poznanie podstawowych zagadnień z zakresu prawa pracy może okazać się bardzo użyteczne i pozwoli na uniknięcie wielu problemów.
Logistyka ma bardzo wiele odmian mniej lub bardziej znanych szerszemu społeczeństwu. Tą mniej znaną z całą pewnością jest logistyka sytuacji kryzysowych, będąca mieszaniną cech pochodzących po części z logistyki cywilnej i nieco wojskowej.
Szkolenie z właściwego, czyli bezpiecznego załadunku pojazdów powinien odbyć każdy, kto na co dzień zawodowo zajmuje się przewozem towarów.
Terminem pojazd nienormatywny określa się jeden lub grupę pojazdów których naciski osi (wraz z ładunkiem lub bez niego) są nawet nieznacznie większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach o drogach publicznych, lub którego wymiary/rzeczywista masa całkowita są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach niniejszej ustawy.
Wszystkie czynności jakie związane są z pracą przewoźnika dość szczegółowo określone są polskimi przepisami prawa.
Obecny artykuł
Prawo pracy - zakaz dyskryminacji
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.