Inne strony: GAMMA DISCOVER

Służebność przesyłu - odszkodowania

Wiele osób, choć nie mają tego świadomości ma możliwość uzyskanie nie tylko wynagrodzenia z tytułu służebność przesyłu, ale także odszkodowanie za użytkowane gruntu bez odpowiedniej umowy.
 
zdjęcie - Służebność przesyłu - odszkodowania

Służebność przesyłu - odszkodowania


Jednocześnie warto pamiętać, że stosunkowo „młoda” instytucja prawnicza, jakim jest służebność przesyłu stale ulega zamianie w zakresie interpretacji przepisów i ich prawidłowego egzekwowania.

Najbardziej wyrazistym przykładem tego, jak dynamiczne jest zarówno orzecznictwo, jak i doktryna jest niewątpliwie kwestia ustalania wysokości wynagrodzenia i ewentualnego odszkodowania z tytułu użytkowania bez tytułu prawnego danego gruntu.

Dokumentem ukazującym zachodzące w tym obszarze zmiany jest standard wyceny dotyczący służebności przesyłu oraz wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości na potrzeby urządzeń dystrybucyjnych i przesyłowych.

Choć nie jest to akt prawny stanowiący podstawę orzeczeń sądowych, a sam w sobie nie posiada mocy sprawczej to jego treść jest odzwierciedleń obecnego stanu prawnego w tym zakresie. Trzeba przy tym zauważyć, że najważniejsze dla służebności przesyłu interpretacje znalazły swoje miejsce w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że pozorna czytelność przepisów dotyczących służebności przesyłu również wymaga często korekt wprowadzających jednolitą w skali kraju interpretację. Jednym z takich elementów jest bez wątpienia często podnoszona kwestia szkody lokalizacyjnej, która była uznawana za element wchodzący w całość wynagrodzenia z tyłu służebności przesyłu.

Ponadto w zaktualizowanym 1 stycznia 2017 roku standardzie zostało uwzględnione także ujęcie pasa służebności i wartość elementów odszkodowawczych, jako części składowych wynagrodzenia.

Służebność przesyłu jest tematem tylko pozornie prostym. Stosunkowo niedługi okres obowiązywanie unormowań w tym zakresie wraz z rosnącym zainteresowaniem ze strony osób będących właścicielami gruntów powoduje, że szkolenia w tym zakresie również zyskują na popularności.

Warto zatem dogłębnie badać wiedzę w tym zakresie, gdyż może być to okazja do uzyskania dodatkowych środków pieniężnych.

Szkolenia Eksperckie. Oferujemy Państwu między innymi: szkolenie prawo budowlane – nowelizacje i wprowadzane zmiany w prawie budowlanym; szkolenie audyt nieruchomości, inwestycje sieciowe, procedury zmiany organizacji ruchu czy służebność przesyłu w praktyce. Zapraszamy.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Określenie wysokości wynagrodzenia z tytułu prawa służebności przesyłu to jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych elementów procesu ustalania warunków korzystania przez przedsiębiorcę z naszego gruntu.
Możliwość uzyskania wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu pomimo dających stosunkowo szeroko uprawnienia dla właścicieli nieruchomości posiada również ograniczenie w postaci instytucji zasiedzenia, które skutecznie uniemożliwia uzyskanie jakichkolwiek należności za okres poprzedzający.
W każdej dziedzinie prawa obowiązują odpowiednie przepisy prawne. Aby bez przeszkód można było działać w danej branży, konieczne jest ich poznanie i stosowanie. Budownictwo to jedna z dziedzin, odnośnie której w ostatnim czasie nastąpiło wiele zmian.
Nowości w prawie budowlanym, które weszły w życie w styczniu 2017 to niezwykle wiele zmian, które jednak w opinii wielu osób ułatwiają prowadzenie prac budowlanych. Zmiany wprowadzono w całym dokumencie, jednakże do najważniejszych zalicza się przede wszystkim to, które dotyczą pozwoleń na budowę.
W 2017 roku zostały wprowadzone pewne istotne zmiany w przepisach dotyczących prawa pracy. Zapoznać się z nimi powinni zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Zmieniły się pewne istotne rzeczy, a informacje dotyczące nowych przepisów można znaleźć w różnych źródłach - chociażby takich, jak odpowiednie książki i internet.  
Obecny artykuł
Służebność przesyłu - odszkodowania

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.