Inne strony: GAMMA DISCOVER

Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

Jedną ze zmian jaka obowiązuje pracodawców od początku 2017 roku jest wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, jaka należy się pracownikowi za jego wykonywaną pracę

zdjęcie - Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

Przepis ten obowiązuje nawet w przypadku umów zlecenie ( z wyjątkiem sytuacji kiedy podstawą wynagrodzenia są prowizje od uzyskiwanych efektów np. sprzedażowych). Na dzień dzisiejszy minimalna stawka wynosi 13 złotych brutto i według zapowiedzi ma być systematycznie podnoszona.

W związku z nowelizacją wielu przepisów przewidziano również znaczne poszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy, co skutkuje nasiloną od początku roku kontrolą nie tylko osób samozatrudnionych, ale również wszelkich pozostałych podmiotów którzy zatrudniają na zleceniobiorców na dłuższy lub krótszy okres czasu.

Przedmiotem kontroli inspektorów w większości wypadków jest wysokość wypłacanego wynagrodzenia, jeśli zauważą oni jakieś nieprawidłowości mają prawo do nakazu pracodawcy wypłaty minimalnej stawki za godzinę pracy ostrzegając przed grożącymi konsekwencjami nie stosowania się do obowiązującego prawa. Za niestosowanie się do przepisów o minimalnym wynagrodzeniu przedsiębiorcy grozi grzywna w wysokości od 1000 do nawet 30 000 złotych.

Taka kontrola i dość wysokie kary za niestosowanie się do przepisów ma na celu zniechęcenie potencjalnych pracodawców do zatrudniania na tak zwanych 'umowach śmieciowych'. To kolejna obok obowiązku objęcia pracownika ubezpieczeniem społecznym niedogodność dla pracodawców, gdyż wzrastają koszta związane z zatrudnieniem pracownika na te właśnie umowę ( to tej pory była to jedna z najkorzystniejszych form współpracy dla pracodawców).

Niestety pomimo nowelizacji jakie przyniósł rok 2017 nadal podpisywanych jest mnóstwo umów zlecenie. To szkoda dla pracownika, bowiem w tym czasie nie ma prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, w żaden sposób pracownik nie jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, także w przypadku ciężkiej choroby mogą pojawić się problemy z uzyskaniem wsparcia finansowego na okres lekarskiego leczenia.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Według Kodeksu Pracy każda kobieta w tym szczególnym i wyjątkowym stanie jakim niewątpliwie można określić czas ciąży jest chroniona prawnie nie tylko przed zwolnieniem z pracy.
Osoby niepełnosprawne podejmujące zatrudnienie posiadają uregulowane swoje prawa i obowiązki pracownicze w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, jednak i w Kodeksie Pracy znaleźć można regulacje odnoszące się to takich właśnie osób.
Należy pamiętać, że odpowiedni wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika w danym okresie rozliczeniowym, którego czas trwania szczegółowo dla poszczególnych przypadków regulowany jest przez Kodeks Pracy.
Rok 2017 przynosi wiele zmian mniejszych lub większych do Kodeksu Pracy, dlatego specjalistyczne szkolenia z tego tematu polecane są szczególnie dla pracowników działów kadrowych i personalnych.
Spore zmiany w roku 2017 nie ominą również przepisów jakie odnoszą się do tworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych, który powinien być utworzony w każdym mniejszym lub większym przedsiębiorstwie zatrudniającym pewną grupę pracowników.
Obecny artykuł
Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.