Historia Excela i innych arkuszy kalkulacyjnych

Pierwszy arkusz kalkulacyjny przeznaczony dla komputerów powstał w roku 1961 po to, by możliwie jak najbardziej usprawnić niełatwą wówczas pracę księgowym. Jego pomysłodawcą i wykonawcą był Richard Mattesich.

zdjęcie - (the_title())

 

Historia Excela i innych arkuszy kalkulacyjnych


Jako że były to czasy kiedy nie wynaleziono jeszcze komputerów osobistych arkusz testowany był na bardzo drogim (dlatego ciężko dostępnym) ogromnym komputerze “mainframe”, który spotykany był wtedy w głównej mierze w dużych amerykańskich korporacjach.

Kilkanaście lat później (w 1978 roku) pojawił się nowy pomysł na stworzenie komputerowego arkusza kalkulacyjnego mającego swoje zastosowanie na pojawiających się właśnie na rynku komputerach osobistych.

W prototypie było jedynie 5 kolumn i 20 wierszy, czyli wielokrotnie mniej niż mają nam do zaoferowania współczesne tego typu programy. Autorem tego prototypu był Dan Bricklin. Pomysł miał bardzo dobry, jednak później zabrakło mu już wyobraźni do kontynuacji swojego dzieła, dlatego postanowił poszukać bardziej doświadczonych informatyków, którzy pomogliby mu dalej szlifować swój wynalazek.

I tak w 1983 roku pojawił się już kolejny arkusz kalkulacyjny, który miał możliwość tworzenia wykresów i pobierania danych z baz, dzięki czemu w bardzo krótkim czasie zyskał ogromną popularność.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Excel to doskonałe narzędzie biurowe, księgowe, statystyczne – trzeba tylko znać te funkcje. Uczymy praktycznego stosowania arkusza kalkulacyjnego. Zapraszamy EXCEL DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Początkiem do powstania Excela było wprowadzenie przez Microsoft w 1982 roku programu MULTIPLAN, który służył do tworzenia bardzo prostych arkuszy kalkulacyjnych. Natomiast pierwsza wersja dziś tak dobrze znanego nam Excela wyszła na rynek trzy lata później., jednak początkowo nadawała się tylko do wykorzystania na komputerach marki Apple z systemem Mac OS a nie dla MS-DOS lub Windows.

Natomiast w 1987 roku pojawiła się pierwsza wersja Excela na PC, a po kilku miesiącach stał się on jednym z najpopularniejszych i najlepiej sprzedawanych produktów Microsoftu.

Idąc za ciosem trzy lata później wypuszczono jeszcze nowszą i bardziej doskonałą wersję Excela. Na tym jednak nie poprzestają bowiem w 1992 roku pojawia się Excel 4. 0, a kilka miesięcy później Excel 5. 0. W późniejszych latach Microsoft wypuszczał na rynek coraz nowsze i bardziej doskonalsze wersje arkusza kalkulacyjnego.

W tych najnowocześniejszych programach rozwijane menu tekstowe charakterystyczne dla starszych wersji zastąpione zostało rozmaitymi ikonkami umieszczonymi na górnej wstążce paska zawierającego menu.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znak wodny jest to najczęściej półprzezroczysty tekst bądź obrazek nałożony na dany tekst bądź zdjęcie. Ma on na celu ochronę naszej twórczości przed kopiowaniem i kradzieżą.
Często zdarza się, że potrzebujemy zaznaczyć całą zawartość danego dokumentu – zarówno tekst jak i dołączone grafiki czy inne obiekty.
Program Word jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia dokumentów tekstowych, zaś Excel do tworzenia plików zawierających bazy danych, obliczenia czy zestawienia.
Twarda spacja to termin określający spację, która trzyma dwa wyrazy razem i nie rozłącza ich przy modyfikowaniu treści bądź układu tekstu.
Dzielenie tekstu na kolumny jest przydatne głównie w przypadku pisania treści do gazet. Kolumny poprawiają czytelność tekstu i ułatwiają rozmieszczenie grafik na stronie.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.