Czym są ceny transferowe?

Ceny transferowe, nazywane także cenami transakcyjnymi jest to nic innego, jak cena stosowana w różnego rodzaju transakcjach handlowych zawieranych pomiędzy dwoma lub większą ilością podmiotów powiązanych, w szczególności między podmiotami działającymi w ramach jednej grupy kapitałowej (grupa kapitałowa jest strukturą łączącą samodzielne prawnie spółki kapitałowe, w której relacje podporządkowania mają charakter kapitałowy).

   
  Ceny transferowe, nazywane także cenami transakcyjnymi jest to nic innego, jak cena stosowana w różnego rodzaju transakcjach handlowych zawieranych pomiędzy dwoma lub większą ilością podmiotów powiązanych, w szczególności między podmiotami działającymi w ramach jednej grupy kapitałowej (grupa kapitałowa jest strukturą łączącą samodzielne prawnie spółki kapitałowe, w której relacje podporządkowania mają charakter kapitałowy).

  Na rynku biznesowym większość transakcji ma właśnie tego rodzaju charakter. Zawierane są transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, takie jak na przykład transakcje przepływu towarów handlowych pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami wchodzącymi w skład jednej grupy kapitałowej lub też świadczenia usług na rzecz osób prawnych przez właścicieli, prezesów, czy zarządy.

  Ceny transferowe (transakcyjne) stosowane w tego rodzaju transakcjach handlowych niejednokrotnie posiadają absolutnie decydujący wpływ na ostateczną wysokość strat lub zysków w poszczególnych częściach grupy kapitałowej, a ostatecznie wpływają też na poziom konkurencyjności danych przedsiębiorstw i danej grupy na wolnym rynku wobec podmiotów trzecich.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  NOWE REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH

  Zapraszamy na szkolenie, które przygotuje do wskazania obszarów ryzyk w jednostkach w zakresie transakcji powiązanych i przygotuje do sporządzenia dokumentacji za rok bieżący i lata ubiegłe REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH

  Uczestników tego szkolenia interesuje również:

  Wato też dodać, w kontekście zobowiązań podatkowych osób prawnych, iż stosowanie odpowiedniej polityki cen transferowych może w sposób niezwykle istotny wpłynąć na zobowiązania wynikające z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), w szczególności, kiedy członkami grupy kapitałowej są podmioty gospodarcze pochodzące z kilku krajów posiadających różnorodne systemy podatkowe.

  W III Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2001 z inicjatywy Ministra Finansów Marka Belki, w rządzie Leszka Millera, wprowadzono w polskim systemie prawa podatkowego przepisy prawne dotyczące cen transferowych. Do najważniejszych aktów prawnych prawa krajowego regulujących opisywaną problematykę należą obecnie: ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku od towarów i usług, ordynacja podatkowa oraz stosowne rozporządzenia ministra finansów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.