Ceny znajdują się wszędzie i wiążą się zarówno z towarami, jak i z usługami. Obecny świat krąży wokół pieniądza, zaś wyznacznikiem jego wartości są ceny danych produktów. W ten oto sposób można bez problemów wyznaczyć sobie zakres jaki one obejmują.
Idąc tym tropem natrafiamy na pewne rozróżnienie cen i na zagadnienie jakim są
ceny transferowe. To pojęcie jest ściśle związane z samymi podatkami, jednakże dotychczas nie zostało zdefiniowane w żaden sposób w
prawie podatkowym. Przytaczając więc popularną definicję, za ceny transferowe uważamy cenę nakładaną przez przedsiębiorstwo na rożnego rodzaju dobra, bądź usługi dla podmiotu powiązanego.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
NOWE REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH
Zapraszamy na szkolenie, które przygotuje do wskazania obszarów ryzyk w jednostkach w zakresie transakcji powiązanych i przygotuje do sporządzenia dokumentacji za rok bieżący i lata ubiegłe REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Chcąc się więc dokładniej wgłębić w znacznie tego pojęcia w pierwszej kolejności, należy wyjaśnić znaczenie podmiotu powiązanego.
Najprościej ująć to słowami, że podmioty powiązane to takie pomiędzy którymi występują odpowiednie powiązania. Zaś za powiązania uważamy sytuację, w której np. jednostka bez osobowości prawnej bierze udział w sposób bezpośredni lub pośredni w zarządzaniu przedsiębiorstwem, lub w jego kontroli.
Oczywiście występują różnego rodzaju powiązania, dlatego też możemy wyróżnić m. in. powiązania kapitałowe, które należą do powiązań bezpośrednich. Jest to sytuacja gdy dany podmiot posiada nie mniej niż 5% udział w kapitale danego przedsiębiorstwa.
Oczywiście istnieje także pośredni odpowiednik tego powiązania, tj. gdy podmiot posiada udział u innego podmiotu, zaś ten drugi również posiada udziały w kapitale innego podmiotu. Oprócz tego mamy do czynienia także z powiązaniami osobowymi, tj. typem gdy mamy powiązania dokładniej rzecz ujmując funkcyjne lub też rodzinne.
Z czego funkcyjne jak sama nazwa wskazuje związane są z pełnieniem określonej funkcji przez dany podmiot w innym przedsiębiorstwie. Zaś w przypadku powiązań rodzinnych dochodzi aspekt koligacji rodzinnych i spokrewnienia między danymi osobami.
Oprócz tego oczywiście występują powiązania majątkowe, ( związane z własnymi posiadanymi finansami) oraz powiązania wynikające ze stosunku pracy.