Dla jednych okazują się dużo korzystniejsze, związane z większą elastycznością, swobodą, a przede wszystkim – mniejszą ilością obowiązków, jakie posiada pracodawca względem swoich pracowników. Do najważniejszych zmian, jakie trzeba tutaj opisać, należą przede wszystkim te, związane z regulaminami pracy.
Przed 1wszym stycznia 2017 roku każda firma zatrudniająca od 20 pracowników pod warunkiem, że praca w niej nie była wykonywana zbiorowo, zobowiązana była do tworzenia mniej lub bardziej precyzyjnych regulaminów pracy. Obecnie wymóg ten uległ zmianie i tylko i wyłącznie firmy zatrudniające ponad 50 pracowników i nie posiadające układu pracy zbiorowej zobowiązane są do ich opracowywania i przestrzegania. Pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników wciąż jednak mają możliwość tworzenia regulaminów zarówno pracy, jak i wynagradzania – oczywiście, jeśli pracownicy nie wykonują pracy zbiorowej. Dodatkowo, w przypadku firm, w których pracuje do 20 pracowników, obowiązek zakładania takich regulaminów pojawia się tylko wtedy, kiedy zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.
Czy Twoja firma musi posiadać wymagane regulaminy? Korzystając ze szkolenia prawa pracy na pewno uzyskasz odpowiedź na to pytanie, a także na drugie, związane z tym, jaki Twoich pracowników przypada okres odwołania się i żądania przywrócenia do pracy lub uiszczenia odszkodowania. Poprzednio odwołanie takie można było wnieść w ciągu 7 dni od momentu ustania stosunku pracy – teraz jednak ten okres wydłużył się aż trzy razy i pracownicy mają aż 21 dni na wniesienie środka odwoławczego. Co to z praktyce oznacza i czy rzeczywiście pracownicy będą chcieli z takiej możliwości skorzystać? Z kolei na to pytanie odpowie nam już chyba tylko czas i zbierane na podstawie zmienionych przepisów doświadczenie. Z pewnością nie zaszkodzi w danych tematach pozyskać więcej informacji.