Czy każda zmiana jest zmianą na lepsze?

To pytanie retoryczne pozostawmy lepiej bez odpowiedzi, a zastanówmy się przez chwilę nad tym, jakie zmiany przyniosły nowe przepisy prawa pracy.

zdjęcie - (the_title())

  Dla jednych okazują się dużo korzystniejsze, związane z większą elastycznością, swobodą, a przede wszystkim – mniejszą ilością obowiązków, jakie posiada pracodawca względem swoich pracowników. Do najważniejszych zmian, jakie trzeba tutaj opisać, należą przede wszystkim te, związane z regulaminami pracy.

  Przed 1wszym stycznia 2017 roku każda firma zatrudniająca od 20 pracowników pod warunkiem, że praca w niej nie była wykonywana zbiorowo, zobowiązana była do tworzenia mniej lub bardziej precyzyjnych regulaminów pracy. Obecnie wymóg ten uległ zmianie i tylko i wyłącznie firmy zatrudniające ponad 50 pracowników i nie posiadające układu pracy zbiorowej zobowiązane są do ich opracowywania i przestrzegania. Pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników wciąż jednak mają możliwość tworzenia regulaminów zarówno pracy, jak i wynagradzania – oczywiście, jeśli pracownicy nie wykonują pracy zbiorowej. Dodatkowo, w przypadku firm, w których pracuje do 20 pracowników, obowiązek zakładania takich regulaminów pojawia się tylko wtedy, kiedy zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.

  Czy Twoja firma musi posiadać wymagane regulaminy? Korzystając ze szkolenia prawa pracy na pewno uzyskasz odpowiedź na to pytanie, a także na drugie, związane z tym, jaki Twoich pracowników przypada okres odwołania się i żądania przywrócenia do pracy lub uiszczenia odszkodowania. Poprzednio odwołanie takie można było wnieść w ciągu 7 dni od momentu ustania stosunku pracy – teraz jednak ten okres wydłużył się aż trzy razy i pracownicy mają aż 21 dni na wniesienie środka odwoławczego. Co to z praktyce oznacza i czy rzeczywiście pracownicy będą chcieli z takiej możliwości skorzystać? Z kolei na to pytanie odpowie nam już chyba tylko czas i zbierane na podstawie zmienionych przepisów doświadczenie. Z pewnością nie zaszkodzi w danych tematach pozyskać więcej informacji.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.