Czystość mikrobiologiczna kosmetyków – dlaczego jest tak istotna?

Kontrola kosmetyków na każdym etapie ich powstawania ma ogromne znaczenie z bardzo wielu powodów, nie tylko wynikających ze skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego rodzaju preparatów.

Gamma - Czystość mikrobiologiczna kosmetyków - dlaczego jest tak istotna?


Czystość mikrobiologiczna kosmetyków - dlaczego jest tak istotna?

Kontrola kosmetyków na każdym etapie ich powstawania ma ogromne znaczenie z bardzo wielu powodów, nie tylko wynikających ze skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego rodzaju preparatów. Ze względu na to, każde laboratorium mikrobiologiczne wymagania techniczne musi spełniać bardzo surowe, wszystko po to, aby produkcja wyrobów kosmetycznych stała na bardzo wysokim poziomie.

Aby jednak było to możliwe spełnionych musi zostać wiele warunków, przede wszystkim zachowana zostać musi czystość mikrobiologiczna kosmetyków, co warunkowane jest jakością oraz czystością zastosowanych do ich produkcji surowców, zarówno w czasie przechowywania jak i użytkowania. W kosmetykach, niezależnie od typu najważniejsza jest woda, dlatego też to o jej jakość zadbać należy w pierwszej kolejności.

Jakie są najczęstsze zanieczyszczenia pojawiające się w surowcach przeznaczonych do produkcji kosmetyków? Są to przede wszystkim zanieczyszczenia związane z mikroflorą, które pochodzą przede wszystkim z gleby, powietrza, wody oraz różnego rodzaju żywych organizmów. Warto wiedzieć, że niektóre z zanieczyszczeń mogą zawierać w sobie chorobotwórcze bakterie, które mają bardzo negatywny wpływ na stan i kondycję organizmu.

W kosmetycznych produktach im wyższy jest poziom bakteryjnej flory, tym obniżona zostaje jakość produktu. Taki stan rzeczy może wpływać między innymi na:

  • zmianę koloru kosmetycznego produktu,
  • zmianę konsystencji,
  • pojawienie się niezbyt przyjemnego zapachu,
  • w skrajnych przypadkach wystąpić mogą bardzo silne reakcje alergiczne.

Najlepszym sposobem chroniącym kosmetyk przed mikorobiologicznym zakażeniem jest zastosowanie takiej receptury, która w jak najwyższym stopniu będzie utrudniała rozwój wszelkim mikroorganizmom, które niejednokrotnie pojawiają się nie tylko na etapie produktu kosmetycznego specyfiku, ale również w czasie jego stosowania.

Produkcja kosmetyków to proces bardzo złożony, który przebiegać musi według ściśle ustalonych zasad i restrykcyjnych norm, aby kosmetyk był bezpieczny oraz skuteczny w stosowaniu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.