Incoterms - najważniejsze zasady dotyczące eksportera i importera
XXI wiek to bez wątpienia czas prawdziwej globalizacji. Dzisiaj oczywiście istnieją ciągle granice państw na mapie, niemniej jednak praktycznie jedynie względy finansowe blokują nas przed zjedzeniem śniadania w Hongkongu, obiadu w Sudanie a kolacji w Ułan Bator. Niemniej jednak dla transportu nie ma już dzisiaj praktycznie żadnych ograniczeń. Jako importerzy możemy sprowadzić ludowe maski afrykańskie z środka Republiki Konga, zaś jako eksporterzy możemy spokojnie wysłać nasze produkty nawet i na Kamczatkę.
Międzynarodowy handel - ważne zagadnienie
Choć wstęp do artykułu brzmi na pozór dość absurdalnie, to jednak pamiętajmy, że naprawdę to wszystko funkcjonuje. Obecnie nawet małe rodzinne winiarnie gdzieś w Polsce eksportują swoje wina do Chin, gdzie są one bardzo cenione a lokalne, malutkie sklepiki w Warszawie importują kawior znad Bajkału, aby sprzedać go potem prawdziwym koneserom. Czy jednak handel taki nie obowiązują żadne zasady? Oczywiście tak nie jest.
Incoterms - Międzynarodowe Reguły Handlu
W środowisku bowiem funkcjonuje obecnie coś takiego jak Incoterms, czyli właśnie międzynarodowe reguły handlu. Co jest tu bardzo istotne, to fakt, że dotyczą one tylko i wyłącznie eksporterów oraz importerów, nie dotyczą natomiast w ogóle spedytorów ani przedsiębiorstw transportowych. Generalnie także ich stosowanie jest fakultatywne. Ponadto trzeba pamiętać, że zawsze na pierwszym miejscu są przepisy prawne danego państwa odnoszące się do importu oraz eksportu towarów, płatności ceł itp. Co więcej - reguły te obowiązują przy obrocie dobrami materialnymi nie zaś np. usługami.
Reguły Incoterms 2010
Na czym tak dokładniej polega Incoterms? Otóż każdy z nas na pewno świetnie się orientuje, że sprzedaż i zakup mają różne swoje etapy. Ważne jest to, kto ponosi odpowiedzialność, organizuje transport, załatwia sprawy skarbowe, celne itp. W Incoterms zostały właśnie wyodrębnione różne grupy, określane pewnymi skrótami. Nie znając ich, możemy naprawdę sporo kłopotów zgotować sobie, próbując cokolwiek przewieźć. Przykładowo wyobraźmy sobie, że chcemy sprowadzić 500 masek afrykańskich z Sudanu. Negocjujemy wstępnie z firmą i wychodzi nam koszt jednej maski 20 zł, które następnie w Polsce możemy sprzedać za co najmniej 40 zł. Brzmi to świetnie. Nie rozumiemy jednak skrótu Incoterms, nie bierzemy go zupełnie pod uwagę i potem okazuje się, że zobowiązaliśmy się do zakupu masek, ale to po naszej stronie jest załatwienie transportu, spraw z celnikami itp. A ponadto konieczny jest osobisty odbiór. Słowem - jesteśmy bardzo stratni na tej transakcji. Dlatego też warto poznać wszystkie skróty Incoterms, dowiedzieć się, jak one funckjonują w praktyce oraz w jaki sposób należy negocjować i umieć balansować ryzyko, koszty a właśnie rodzaj handly według incoterms.
Warto jeszcze dodać, że Incoterms było wielokrotnie nowelizoane, a właśnie obowiązującą obecnie formą handlu międzynarodowego jest Incoterms 2010, która niewiele różni się od Incoterms 2000, niemniej jednak każdy z nas świetnie się orientuje, że to czasem właśnie drobne różnice są w stanie przesądzić o całym rozwoju sytuacji.
Incoterms 2010 szkolenie - Firma szkoleniowa, jak wybrać?
Wiemy już zatem, że jeśli chcemy cokolwiek eksportować oraz importować, to szkolenie z zakresu Incoterms jest wręcz koniecznością. Pytanie jednak pozostaje oczywiście, jaką firmę szkoleniowawybrać. Otóż na pewno musimy wybrać taką firmę, która posiada jakieś korzystne dla nas referencje i opinie. Nie wybierajmy firmy, o której nikt za bardzo nie słyszał itp. Dużo jest dzisiaj także przeróżnych firm internetowych oferujących właśnie szkolenia online. Generalnie jest to całkiem dobra forma, niemniej jednak musimy mieć możliwość zadawania na bieżąco pytań a także koniecznie wręcz musimy wiedzieć dokładnie, kto organizuje dane szkolenie itp. Warto jeszcze dodać, że całkiem cennym źródłem informacji mogą być opinie i komentarze dostępne w Internece. Pamiętajmy jednakże, że nie jest to najbardziej obiektywne źródło informacji!