Istota cen transferowych opodatkowaniu

Ceny transferowe są cenami, według których dane przedsiębiorstwo przekazuje swoim klientom towary oraz dobra niematerialne bądź też świadczy pewnego rodzaju usługi, w których się wyspecjalizowało. W tym przypadku ceny transferowe dotyczą przede wszystkim podmiotów powiązanych dość znacząco z danym przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim oddziały, filie, zakłady czy inne przedsiębiorstwa, które razem tworzą prawnie uregulowaną grupę kapitałową

zdjęcie - Istota cen transferowych opodatkowaniu
 
Ceny transferowe są cenami, według których dane przedsiębiorstwo przekazuje swoim klientom towary oraz dobra niematerialne bądź też świadczy pewnego rodzaju usługi, w których się wyspecjalizowało. W tym przypadku ceny transferowe dotyczą przede wszystkim podmiotów powiązanych dość znacząco z danym przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim oddziały, filie, zakłady czy inne przedsiębiorstwa, które razem tworzą prawnie uregulowaną grupę kapitałową.
 
Dzięki zastosowaniu cen transferowych przedsiębiorstwom wielu sytuacjach udaje się dość znacząco zminimalizować, bez zbędnych kombinacji i w zgodzie z przepisami prawa, wysokość opłacanych podatków. Tego rodzaju ceny przede wszystkim kształtowane są poprzez transakcje, jakie zawierane są pomiędzy powiązanymi ze sobą podmiotami, które wiążą znacząco wzajemne, zachodzące pomiędzy nimi transakcje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

NOWE REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH

Zapraszamy na szkolenie, które przygotuje do wskazania obszarów ryzyk w jednostkach w zakresie transakcji powiązanych i przygotuje do sporządzenia dokumentacji za rok bieżący i lata ubiegłe REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Czynniki wpływające na wysokość takich cen można podzielić na dwie grupy - czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Za czynniki zewnętrzne uznać można przede wszystkim:
  • taryfy absolutne,
  • relatywne różnice w opodatkowaniu,
  • charakter polityki rządowej (pod warunkiem że jest on przyjazny wobec cen transferowych)
  • aktualne kursy walut.
 
Przy zagadnieniu, jakim są ceny transferowe nie należy zapominać również o dwóch podstawowych funkcjach, nierozerwalnie związanych z tym tematem.

Chodzi tu przede wszystkim:
  • o funkcję podziału dochodu,
  • o funkcję sterowania.
 
Z puntu widzenia podatkowego, funkcję podziału dochodu pełni niezwykle istotną i ogromnie ważną rolę. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie podmioty, które powiązane są z cenami transferowymi mają pozostawiony pewien margines swobody decyzyjnej.

Bez tego planowanie podatkowe przedsiębiorstwa nie przyniesie oczekiwanych, bardzo efektywnych skutków. Od cen, jakie ustalone zostaną pomiędzy wszystkimi zależnymi od siebie przedsiębiorstwami zależą ich przychody oraz koszty danych podmiotów. A to w dalszej perspektywie znacznie przyczynia się do generowania odpowiednich, oczekiwanych od przedsiębiorstwa dochodów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.