Istota cen transferowych opodatkowaniu

Ceny transferowe są cenami, według których dane przedsiębiorstwo przekazuje swoim klientom towary oraz dobra niematerialne bądź też świadczy pewnego rodzaju usługi, w których się wyspecjalizowało. W tym przypadku ceny transferowe dotyczą przede wszystkim podmiotów powiązanych dość znacząco z danym przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim oddziały, filie, zakłady czy inne przedsiębiorstwa, które razem tworzą prawnie uregulowaną grupę kapitałową

   
  Ceny transferowe są cenami, według których dane przedsiębiorstwo przekazuje swoim klientom towary oraz dobra niematerialne bądź też świadczy pewnego rodzaju usługi, w których się wyspecjalizowało. W tym przypadku ceny transferowe dotyczą przede wszystkim podmiotów powiązanych dość znacząco z danym przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim oddziały, filie, zakłady czy inne przedsiębiorstwa, które razem tworzą prawnie uregulowaną grupę kapitałową.
   
  Dzięki zastosowaniu cen transferowych przedsiębiorstwom wielu sytuacjach udaje się dość znacząco zminimalizować, bez zbędnych kombinacji i w zgodzie z przepisami prawa, wysokość opłacanych podatków. Tego rodzaju ceny przede wszystkim kształtowane są poprzez transakcje, jakie zawierane są pomiędzy powiązanymi ze sobą podmiotami, które wiążą znacząco wzajemne, zachodzące pomiędzy nimi transakcje.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  NOWE REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH

  Zapraszamy na szkolenie, które przygotuje do wskazania obszarów ryzyk w jednostkach w zakresie transakcji powiązanych i przygotuje do sporządzenia dokumentacji za rok bieżący i lata ubiegłe REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH

  Uczestników tego szkolenia interesuje również:

  Czynniki wpływające na wysokość takich cen można podzielić na dwie grupy - czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Za czynniki zewnętrzne uznać można przede wszystkim:
  • taryfy absolutne,
  • relatywne różnice w opodatkowaniu,
  • charakter polityki rządowej (pod warunkiem że jest on przyjazny wobec cen transferowych)
  • aktualne kursy walut.
   
  Przy zagadnieniu, jakim są ceny transferowe nie należy zapominać również o dwóch podstawowych funkcjach, nierozerwalnie związanych z tym tematem.

  Chodzi tu przede wszystkim:
  • o funkcję podziału dochodu,
  • o funkcję sterowania.
   
  Z puntu widzenia podatkowego, funkcję podziału dochodu pełni niezwykle istotną i ogromnie ważną rolę. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie podmioty, które powiązane są z cenami transferowymi mają pozostawiony pewien margines swobody decyzyjnej.

  Bez tego planowanie podatkowe przedsiębiorstwa nie przyniesie oczekiwanych, bardzo efektywnych skutków. Od cen, jakie ustalone zostaną pomiędzy wszystkimi zależnymi od siebie przedsiębiorstwami zależą ich przychody oraz koszty danych podmiotów. A to w dalszej perspektywie znacznie przyczynia się do generowania odpowiednich, oczekiwanych od przedsiębiorstwa dochodów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.