Jak wygląda służebność przesyłu według kodeksu prawnego?

Służebność przesyłu to jest to, z czym najczęściej boryka się naprawdę wiele różnych firm i zakładów. o co tutaj dokładniej chodzi? Jakiego rodzaju prawo reguluje w ogóle takie kwestie? Co trzeba wiedzieć o służebności przesyłu? O tym wszystkim powiemy poniżej…

Gamma - Jak wygląda służebność przesyłu według kodeksu prawnego?


Jak wygląda służebność przesyłu według kodeksu prawnego?

Służebność przesyłu to jest to, z czym najczęściej boryka się naprawdę wiele różnych firm i zakładów. o co tutaj dokładniej chodzi? Jakiego rodzaju prawo reguluje w ogóle takie kwestie? Co trzeba wiedzieć o służebności przesyłu? O tym wszystkim powiemy poniżej...

Szkolenia z zakresu służebności przesyłu - absolutne must have!

Na początek jednak trzeba stanowczo podkreślić, że bardzo istotne są inwestycje w szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie prawo energetyczne. Ustanowienie służebności przesyłu często bowiem jest naprawdę bardzo trudną sprawą i obecność kogoś, kto zna się na tym temacie będzie stanowiła nieocenioną pomoc i w ogóle możliwość rozwiązania konfliktu zgodny z prawem. ..

Służebność przesyłu - co to jest i jak się mają do niej przepisy prawa?

Otóż w tym zakresie trzeba powiedzieć, że służebność przesyłu to jest prawo do korzystania, ograniczonego oczywiście, z prywatnego terenu w celu koniecznym do zachowania fabryki, zakładu przemysłowego itp. Generalnie rzecz ujmując fabryka musi jakoś pracować, a trudno by było, aby wszystkie jej rurociągi, drogi itp. przebiegały tylko i wyłącznie gruntami państwowymi czy należącymi do firmy.

Często jest to w zasadzie zupełnie niemożliwe. I tu właśnie wkracza służebność przesyłu mówiąca o tym, że w zasadzie właściciel posesji nie ma za wiele do powiedzenia, jeśli w grę wchodzi być albo nie być firmy. Ma on jednak prawo dopominać się z tego tytułu stosownego wynagrodzenia, odszkodowań w razie szkód oraz dodatkowo ma prawo do korzystania z danej rzeczy tylko w zakresie naprawdę zupełnie niezbędnym dla funkcjonowania firmy.

Czy jednak taka służebność przesyłu jest w ogóle regulowana jakoś przez prawo? Oczywiście, że tak. Stosują się bowiem do niej odpowiednie przepisy z zakresu prawa cywilnego. Co ważne - cywilnego nie karnego. Zatem wszelkie postępowania odszkodowawcze itp. odbywają się na drodze cywilnej. Trzeba jednak podkreślić zdecydowanie fakt, że służebność przesyłu jak najbardziej jest kwestią legalną.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.