Jak zapewnić bezpieczeństwo leków i wyrobów kosmetycznych?
Farmaceutyka jest dziedziną oraz produkcją bardzo precyzyjną, ale również wymagającą. W lekach muszą bowiem znaleźć się najwyższej jakości substancje składowe. Nie mogą być przede wszystkim zanieczyszczone. Sama ich jakość musi więc być bez zastrzeżeń. Składników nie może być też ani mniej ani więcej.
Tutaj liczą się więc najmniejsze cząsteczki. Zawartość każdej substancji w produkowanym leku musi się idealnie zgadzać. Istotna jest więc odpowiednia kontrola i skuteczne szkolenia mikrobiologia. To one mają za zadanie wyeliminować niedociągnięcia, a także ewentualne zanieczyszczenia. Aby tak się stało, należy przestrzegać odpowiednich przepisów.
O przepisach - dobre praktyki
Wprowadzono szereg przepisów. To one powinny zapobiegać przedostawaniu się substancji szkodliwych, jak również i zanieczyszczonych oraz takich, które nie zostały odpowiednio przebadane.
- HACCP.
Wśród przepisów znajduje się znany od dawna certyfikat HACCP. Potwierdza ona, że dana firma spełnia bardzo restrykcyjne wymogi, które dotyczą wprowadzania bezpiecznej żywności na rynek.
Certyfikat HACCP wydawany jest wszystkim firmom, które zajmują się przetwórstwem, transportem, a także dystrybucją produktów przeznaczonych do spożycia. Na podstawie tego dokumentu firma znajduje się pod stałym monitoringiem. Natomiast jakość produktów jest badania regularnie.
- GMP to kolejny ważny dokument.
Jest to dobra praktyka wytwarzania GMP. Jakie ma znaczenie w farmacji? Przede wszystkim potwierdza, iż dana firma działa zgodnie z prawem i z zachowaniem odpowiednich środków ważności oraz starannej ostrożności, które są wymagane podczas produkcji żywności oraz leków.
Pojawiają się tutaj też wszelkiego rodzaju procedury, które obowiązują podczas samego procesu produkcyjnego, czyli: dostawy składników. Efektywność w procesach produkcyjnych nie może przekładać się na gorszą jakość produktów. Zgodnie z GMP firma ma obowiązek informować konsumentów o wszystkich, zawartych w leku składnikach, a także o prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych.
Jest to jeden ze sposobów dbania o bezpieczeństwo leków. Innym są szkolenia mikrobiologia. Przeprowadza się również specjalistyczny test ochrony przeciwdrobnoustrojowej na czystość leków i zawartych w nich substancji składowych.