Jak zapewnić bezpieczeństwo leków i wyrobów kosmetycznych?

Farmaceutyka jest dziedziną oraz produkcją bardzo precyzyjną, ale również wymagającą. W lekach muszą bowiem znaleźć się najwyższej jakości substancje składowe. Nie mogą być przede wszystkim zanieczyszczone.

zdjęcie - (the_title())


Jak zapewnić bezpieczeństwo leków i wyrobów kosmetycznych?

Farmaceutyka jest dziedziną oraz produkcją bardzo precyzyjną, ale również wymagającą. W lekach muszą bowiem znaleźć się najwyższej jakości substancje składowe. Nie mogą być przede wszystkim zanieczyszczone. Sama ich jakość musi więc być bez zastrzeżeń. Składników nie może być też ani mniej ani więcej.

Tutaj liczą się więc najmniejsze cząsteczki. Zawartość każdej substancji w produkowanym leku musi się idealnie zgadzać. Istotna jest więc odpowiednia kontrola i skuteczne szkolenia mikrobiologia. To one mają za zadanie wyeliminować niedociągnięcia, a także ewentualne zanieczyszczenia. Aby tak się stało, należy przestrzegać odpowiednich przepisów.

O przepisach - dobre praktyki

Wprowadzono szereg przepisów. To one powinny zapobiegać przedostawaniu się substancji szkodliwych, jak również i zanieczyszczonych oraz takich, które nie zostały odpowiednio przebadane.

  1. HACCP.
    Wśród przepisów znajduje się znany od dawna certyfikat HACCP. Potwierdza ona, że dana firma spełnia bardzo restrykcyjne wymogi, które dotyczą wprowadzania bezpiecznej żywności na rynek.
    Certyfikat HACCP wydawany jest wszystkim firmom, które zajmują się przetwórstwem, transportem, a także dystrybucją produktów przeznaczonych do spożycia. Na podstawie tego dokumentu firma znajduje się pod stałym monitoringiem. Natomiast jakość produktów jest badania regularnie.

  2. GMP to kolejny ważny dokument.
    Jest to dobra praktyka wytwarzania GMP. Jakie ma znaczenie w farmacji? Przede wszystkim potwierdza, iż dana firma działa zgodnie z prawem i z zachowaniem odpowiednich środków ważności oraz starannej ostrożności, które są wymagane podczas produkcji żywności oraz leków.
    Pojawiają się tutaj też wszelkiego rodzaju procedury, które obowiązują podczas samego procesu produkcyjnego, czyli: dostawy składników. Efektywność w procesach produkcyjnych nie może przekładać się na gorszą jakość produktów. Zgodnie z GMP firma ma obowiązek informować konsumentów o wszystkich, zawartych w leku składnikach, a także o prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych.


Jest to jeden ze sposobów dbania o bezpieczeństwo leków. Innym są szkolenia mikrobiologia. Przeprowadza się również specjalistyczny test ochrony przeciwdrobnoustrojowej na czystość leków i zawartych w nich substancji składowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.