Jakie koszty wiążą się z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności?
Wieczyste użytkowanie gruntów to pewien relikt przeszłości. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Użytkowanie wieczyste wprowadzono na mocy ustawy z 1961 roku. Użytkowanie wieczyste ustawa zmieniała się wiele razy.
W największym skrócie - chodziło o to, że właściciel gruntów (skarb państwa, gmina, powiat czy też inna jednostka administracyjna) na podstawie skazanych przepisów prawa miała możliwość przekazanie osobie fizycznej lub osobowości prawnej gruntów w użytkowanie na czas dziewięćdziesięciu dziewięciu lat.
Prócz wspomnianej ustawy, obecnie kwestie dotyczące użytkowania wieczystego można znaleźć także i w innych przepisach prawa, chociażby w kodeksie cywilnym czy w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Szkolenia dla deweloperów powinny uwzględniać także i tą tematykę.
Użytkowanie wieczyste szkolenie - czego można się dowiedzieć?
Każdy, kto zawodowo jest związany z branżą nieruchomości, powinien nieustannie poszerzać swoją wiedzę zawodową. Dobrą okazją do tego będzie z pewnością użytkowanie wieczyste szkolenia. Podczas wykładów można dowiedzieć się między innymi tego, kiedy powstaje użytkowanie wieczyste, na jaki okres grunta są przekazywane czy też, jakie obowiązują opłaty z tego tytułu.
Co do opłat obowiązujących przy użytkowaniu wieczystym, to jest to określone w ustawie. Widełki wahają się od 0, 3 do 3% wartości, jaką obecnie posiada nieruchomość. Czy można przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?
Przekształcanie użytkowania wieczystego we własność i związane z tym opłaty
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność jest jak najbardziej możliwe. Kto może ubiegać się o takie przekształcenie? Na mocy ustawy są do tego uprawnione osoby fizyczne bądź też ich spadkobiercy, którzy mają tytuł do użytkowania wieczystego określonych gruntów.
Jeżeli chodzi o wysokość opłat związanych z takim przekształceniem, to zależą one od wielkości gruntu i od tego czy przekształcenie odbywa się na warunkach ogólnych z płatnością ratalną, czy też płatność za przekształcenie gruntu będzie jednorazowa - w takim przypadku można starać się bonifikatę finansową, która może wynieść nawet do 60%.