Jakie zmiany nadeszły w prawie pracy i czy są to zmiany korzystne dla pracowników?

Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.

Gamma - Jakie zmiany nadeszły w prawie pracy i czy są to zmiany korzystne dla pracowników?

  Ostatnie kilka lat przynosiły stopniowe zmiany w kodeksie pracy, ale zwłaszcza data 1 stycznia 2017 roku zmieniła stanowczo wiele rzeczy. Wśród przepisów, które uległy zmianie – być może na korzyść pracodawcy, ponieważ zwłaszcza właściciele małych i średnich firm będą mieli zdecydowanie mniej pracy – należało by uwzględnić obowiązek wprowadzania regulaminów pracy w miejscu pracy.

  Aktualnie regulaminy te muszą zostać wprowadzane w firmach zatrudniających więcej niż 49 osób, mogą zostać wprowadzone również tam, gdzie nie występuje wspólna praca zbiorowa. Innym przepisem, który z pewnością związany jest z mniejszymi formalnościami prawnymi, jest możliwość nie wnioskowania i nie zakładania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przez firmy, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników.

  Część zatrudnionych może narzekać z tego tytułu, a część z pewnością nie odczuje żadnej różnicy. Ponownie – pracodawca będzie miał zdecydowanie mniej formalności prowadząc niewielkie i średnie przedsiębiorstwo. Jakkolwiek, w tym drugim przypadku ma wolną rękę i kwesta utworzenia takiego funduszu w zakładzie pracy jest tylko i wyłącznie jego dobrą wolą.

  Z kolei w przypadku wypowiedzenia o pracę i odbierania świadectwa pracy zmienia się trochę – i tym razem być może na niekorzyść zatrudniającego, ponieważ obecnie nie tylko trzeba wydawać świadectwo pracy na koniec okresu zatrudnieniowego danego pracownika, ale również z poprzednich okresów. Ponadto, zmienia się wzór świadectwa pracy – jak poprawnie go wypełnić, aby spełnić swoje obowiązki, jeśli niekoniecznie pracodawcy czują się dobrze w roli osoby wypełniającej formularze – będą mogli się dowiedzieć podczas szkolenia prawa pracy.

  Oczywiście, wyżej wymienione sytuacje to tylko kilka przykładów tych zmian, które weszły w życie z początkiem tego roku.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.