Ostatnie kilka lat przynosiły stopniowe zmiany w kodeksie pracy, ale zwłaszcza data 1 stycznia 2017 roku zmieniła stanowczo wiele rzeczy. Wśród przepisów, które uległy zmianie – być może na korzyść pracodawcy, ponieważ zwłaszcza właściciele małych i średnich firm będą mieli zdecydowanie mniej pracy – należało by uwzględnić obowiązek wprowadzania regulaminów pracy w miejscu pracy.
Aktualnie regulaminy te muszą zostać wprowadzane w firmach zatrudniających więcej niż 49 osób, mogą zostać wprowadzone również tam, gdzie nie występuje wspólna praca zbiorowa. Innym przepisem, który z pewnością związany jest z mniejszymi formalnościami prawnymi, jest możliwość nie wnioskowania i nie zakładania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przez firmy, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników.
Część zatrudnionych może narzekać z tego tytułu, a część z pewnością nie odczuje żadnej różnicy. Ponownie – pracodawca będzie miał zdecydowanie mniej formalności prowadząc niewielkie i średnie przedsiębiorstwo. Jakkolwiek, w tym drugim przypadku ma wolną rękę i kwesta utworzenia takiego funduszu w zakładzie pracy jest tylko i wyłącznie jego dobrą wolą.
Z kolei w przypadku wypowiedzenia o pracę i odbierania świadectwa pracy zmienia się trochę – i tym razem być może na niekorzyść zatrudniającego, ponieważ obecnie nie tylko trzeba wydawać świadectwo pracy na koniec okresu zatrudnieniowego danego pracownika, ale również z poprzednich okresów. Ponadto, zmienia się wzór świadectwa pracy – jak poprawnie go wypełnić, aby spełnić swoje obowiązki, jeśli niekoniecznie pracodawcy czują się dobrze w roli osoby wypełniającej formularze – będą mogli się dowiedzieć podczas szkolenia prawa pracy.
Oczywiście, wyżej wymienione sytuacje to tylko kilka przykładów tych zmian, które weszły w życie z początkiem tego roku.