Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Umowy o pracę stanowią najbardziej pożądany przez pracownika rodzaj zatrudnienia. Gwarantują one również bezpieczeństwo pracodawcy – wiążą się choćby z koniecznością wystosowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia, który określany jest przez Kodeks Pracy.

Gamma - Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?


Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Umowy o pracę stanowią najbardziej pożądany przez pracownika rodzaj zatrudnienia. Gwarantują one również bezpieczeństwo pracodawcy - wiążą się choćby z koniecznością wystosowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia, który określany jest przez Kodeks Pracy. Jednak na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę, by uniknąć nieporozumień?

Elementy umowy o pracy

Umowa o pracę musi zawierać kilka ważnych elementów, które są charakterystyczne dla tego rodzaju zatrudnienia. Są to:

  • charakterystyka (nazwa) stanowiska pracy,
  • wykaz obowiązków pracownika,
  • miejsce i czas pracy,
  • wynagrodzenie za pracę (w tym również prowizje.

Choć zwykle umowę o pracę podpisuje się z osobami, które pracują w stałych godzinach i jednym miejscu, umowa o pracę może regulować również możliwość częściowej pracy zdalnej czy wyjazdy służbowe.

Często zawierane są również elementy, które nie są obowiązkowe, a które narzucone są z góry na pracodawcę przez Kodeks Pracy - okres wypowiedzenia czy wymiar urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać jednak, że pracodawca (lub dział kadrowy) powinien poinformować pracownika o tych aspektach pracy.

Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o pracę

Pracodawca powinien również pamiętać o konieczności powiadomienia przyszłego pracownika odnośnie dostarczenia dokumentów, które są niezbędne do podpisania umowy o pracę. Są to zarówno aktualne badania lekarskie, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie obowiązków, jak i przeszłe świadectwa pracy czy dyplomy ukończenia szkół wyższych.

Wymagane dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy o pracę oraz do rozliczania wysokości urlopu wypoczynkowego. Z pewnością przydatne będzie dobre szkolenie prawo pracy wciąż się zmienia, przez co osoby zajmujące się zatrudnianiem nowych pracowników powinny aktualizować swoją wiedzę.

Jeśli chodzi o Kodeks Pracy szkolenia pomagają usystematyzować wszystkie aspekty związane z zawieraniem umów o pracę: dowiemy się na nich m. in. w jaki sposób tworzyć wzory umów o pracę, rozliczać nadgodziny lub naliczać urlopy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.