Na czym polega służebność przesyłu energii elektrycznej?

Służebność przesyłu to zdecydowanie kwestia, która ciągle rodzi dość sporo nieporozumień. Jak zatem taka służebność odnosi się do przesyłu energii elektrycznej? Co jest tutaj szczególnie istotne w tym zakresie?

Gamma - Na czym polega służebność przesyłu energii elektrycznej?


Na czym polega służebność przesyłu energii elektrycznej?

Służebność przesyłu to zdecydowanie kwestia, która ciągle rodzi dość sporo nieporozumień. Jak zatem taka służebność odnosi się do przesyłu energii elektrycznej? Co jest tutaj szczególnie istotne w tym zakresie?

Czym jest służebność przesyłu?

Na początek warto w ogóle powiedzieć trochę na temat tego, czym w zasadzie taka służebność przesyłu jest i o co tutaj tak naprawdę chodzi. Otóż jest to ni mniej ni więcej tylko właśnie możliwość skorzystania z prywatnego gruntu, jeśli jest to konieczne do funkcjonowania danej firmy. Prawo to regulowanej jest kodeksem cywilnym.

Służebność przesyłu w energii elektrycznej

Większość firm, zakładów, hali produkcyjnych itp. musi korzystać z energii elektrycznej. To całkiem logiczne i w pełni zrozumiałe. Jednak rzadko kiedy istnieje możliwość przeprowadzenia wszelkich urządzeń doprowadzających oraz odprowadzających energię elektryczną wyłącznie przez grunty należące do państwa albo do firmy. W praktyce w zasadzie jest to niemożliwe.

Z drugiej jednak strony nie może być takie sytuacji, że brak zgody właściciela na wykorzystanie danej powierzchni skutkuje tym, że firma nie ma zdobyć prądu.

I tu właśnie ustanowiono służebność przesyłu. Zasadniczo bowiem, jeśli jest to konieczne dla funkcjonowania firmy, właściciel musi udostępnić -oczywiście za ustaloną odpłatą- swoje grunty. Jeśli się nie zgadza, firma może wystąpić o to na drodze prawnej.

Wato jeszcze tylko podkreślić, że w zasadzie dla energii elektrycznej służebność przesyłu dotyczy tylko i wyłącznie kwestii związanych z urządzeniami służącymi do dostarczenia i odprowadzenia energii elektrycznej.

Szkolenie - najważniejsza kwestia

Warto zainwestować w szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie prawo energetyczne. Jak widać bowiem - ustanowienie służebności przesyłu czasem może nawet wiązać się ze sprawą w sądzie, a nawet jeśli nie - zazwyczaj wcale nie jest taką łatwą sprawą do dogadania z właścicielem danej nieruchomości czy gruntów. Trzeba wiedzieć, jak to umiejętnie zrobić.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.