Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy

Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy. Jeszcze trudno tak naprawdę określić, na ile będą one korzystne dla pracodawców, a na ile dla pracowników.

zdjęcie - (the_title())

Część zmian zwalnia pracodawcę od wcześniej obowiązujących powinności, ale za to może niekorzystnie wpływać na pracowników. Część zmian okaże się lepsza właśnie dla zatrudnionych, a z pewnością będzie mniej korzystna dla pracodawców.

Trudno jest zadowolić obie strony i znaleźć odpowiedni kompromis. Jakie zmiany nastąpiły, jak się do nich ustosunkować, czy musimy zmieniać coś w naszej firmie, czy też powinniśmy pozostawić wszystko bez zmian?

Szkolenia prawa pracy odpowiedzą na te oraz inne pytania, na które odpowiedzi oczekują próbujący się odnaleźć w nowej rzeczywistości prawnej prawnicy. Wśród przepisów, które uległy zmianie, należy wymienić przede wszystkim możliwość wprowadzania regulaminów pracy, które niekoniecznie muszą obowiązywać Twoją firmę.

Innym przykładem jest możliwość zakładania i korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Najnowsze przepisy również przewidują brak konieczności zakładania takiego funduszu, innym pozostawia możliwość wyboru, a niektórzy będą musieli wystosować odpowiedni wniosek i taki fundusz założyć. Kolejna zmiana dotyczy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę – pracownik będzie mógł skorzystać z tej możliwości w przedłużonym niż obowiązywało to do tej pory okresie.

Następną zmianą jest możliwość zażądania od pracodawcy danych o niekaralności pracownika. Tym razem każdy, kto tylko ma zamiar objąć stanowisko, na którym obowiązuje wymóg niekaralności, będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa musiał dostarczyć te dane do swojego pracodawcy. Zmienia się także obowiązek wydawania świadectw pracy pracownika przez pracodawcę, zwłaszcza jeśli zatrudniony przepracował dłuższe okresy czasu niż rok.

W tej sytuacji, jeśli pracownik będzie chciał zakończyć pracę w sierpniu tego roku po 7 latach pracy, pracodawca musi udokumentować każdy poszczególny okres pracy pracownika.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.