Prawo energetyczne - co nowego w 2019 roku?
Z każdym rokiem w przepisach prawa pojawia się wiele zmian. Dotyczą one bardzo wielu dziedzin życia, warto więc wiedzieć, co przyniosą kolejne miesiące czy lata. Jeżeli chodzi o prawo energetyczne, to w 2019 roku w przepisach wprowadzonych zostanie kilka dość istotnych zmian.
Sto procent na giełdę – transparentność
Najważniejszą zmianą, jaka niesie rok 2019 w prawie energetycznym jest przede wszystkim to, iż na giełdę ma trafiać 100 procent energii. Do tej pory wartości te było znacznie niższe, w 2018 roku9 było to 30 procent, w 2017 – 15 procent.
Według resortu wprowadzenie takich zmian ma na celu przede wszystkim znacznie większą przejrzystość jak chodzi o sprzedaż energii i tym samym ma przyczynić się do zahamowania wzrostu cen.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Kodeksy Sieci – jednolity rynek energii
W nowelizacji prawa energetycznego znalazły się także tzw. Kodeksy Sieci. Ich celem jest budowanie wspólnego i przede wszystkim jednolitego rynku energii na terenie krajów Unii, co w efekcie ma się przełożyć na stabilność dostaw, cen i gwarancję bezproblemowych dostaw.
Istniejące do tej pory przepisy pozwalały, aby operator po zgłoszeniu instalacji lub sieci mógł sprawdzić jedynie kwestie formalne związane ze zgłoszeniem, zaś kwestie techniczne pozostawały w tyle.
Nowelizacja wprowadza możliwość występowania przez operatorów do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o rozstrzygnięcie, czy zgłoszone instalacje powinny być uznane jako istniejące.
Jest to o tyle istotne, iż pozwala znacznie lepiej określić wymogi techniczne, które będą musiały zostać zastosowane w stosunku do tych instalacji przez operatorów.
Jakość paliwa – kwestia istotna
Nowelizacja objęła także kwestie związane z jakością paliwa i należną z tego tytułu opłatą.
Po zmianach w sytuacji, gdy na rynek zostanie wprowadzone paliwo niesortowane będzie to objęte sankcjami finansowymi w takiej samej wysokości, jak w przypadku wprowadzania na rynek paliwa które nie spełnia narzucanych norm.
Zdaniem osób, które uczestniczyły w pracach nad nowelizacja mają one na celu przede wszystkim zapewnienie do dostępu do energii dobrej jakości i w stabilnej cenie.