Prawo energetyczne – co nowego w 2019 roku?

Z każdym rokiem w przepisach prawa pojawia się wiele zmian. Dotyczą one bardzo wielu dziedzin życia, warto więc wiedzieć, co przyniosą kolejne miesiące czy lata. Jeżeli chodzi o prawo energetyczne, to w 2019 roku w przepisach wprowadzonych zostanie kilka dość istotnych zmian.

zdjęcie - (the_title())


Prawo energetyczne - co nowego w 2019 roku?

Z każdym rokiem w przepisach prawa pojawia się wiele zmian. Dotyczą one bardzo wielu dziedzin życia, warto więc wiedzieć, co przyniosą kolejne miesiące czy lata. Jeżeli chodzi o prawo energetyczne, to w 2019 roku w przepisach wprowadzonych zostanie kilka dość istotnych zmian.

Sto procent na giełdę – transparentność

Najważniejszą zmianą, jaka niesie rok 2019 w prawie energetycznym jest przede wszystkim to, iż na giełdę ma trafiać 100 procent energii. Do tej pory wartości te było znacznie niższe, w 2018 roku9 było to 30 procent, w 2017 – 15 procent.

Według resortu wprowadzenie takich zmian ma na celu przede wszystkim znacznie większą przejrzystość jak chodzi o sprzedaż energii i tym samym ma przyczynić się do zahamowania wzrostu cen.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Kodeksy Sieci – jednolity rynek energii

W nowelizacji prawa energetycznego znalazły się także tzw. Kodeksy Sieci. Ich celem jest budowanie wspólnego i przede wszystkim jednolitego rynku energii na terenie krajów Unii, co w efekcie ma się przełożyć na stabilność dostaw, cen i gwarancję bezproblemowych dostaw.

Istniejące do tej pory przepisy pozwalały, aby operator po zgłoszeniu instalacji lub sieci mógł sprawdzić jedynie kwestie formalne związane ze zgłoszeniem, zaś kwestie techniczne pozostawały w tyle.

Nowelizacja wprowadza możliwość występowania przez operatorów do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o rozstrzygnięcie, czy zgłoszone instalacje powinny być uznane jako istniejące.

Jest to o tyle istotne, iż pozwala znacznie lepiej określić wymogi techniczne, które będą musiały zostać zastosowane w stosunku do tych instalacji przez operatorów.

Jakość paliwa – kwestia istotna

Nowelizacja objęła także kwestie związane z jakością paliwa i należną z tego tytułu opłatą.

Po zmianach w sytuacji, gdy na rynek zostanie wprowadzone paliwo niesortowane będzie to objęte sankcjami finansowymi w takiej samej wysokości, jak w przypadku wprowadzania na rynek paliwa które nie spełnia narzucanych norm.

Zdaniem osób, które uczestniczyły w pracach nad nowelizacja mają one na celu przede wszystkim zapewnienie do dostępu do energii dobrej jakości i w stabilnej cenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.