Prawo pracy w prawie cywilnym

Poddając dokładniejszej analizie artykuł 300 Kodeksu Pracy zauważyć można, że tak naprawdę prawo pracy dość mocno powiązane jest z prawem cywilnym.

Gamma - Prawo pracy w prawie cywilnym

  Najistotniejsze normy wynikające z prawa cywilnego odnoszące się do prawa pracy to:

  • przepisy odnoszące się do czynności prawnych
  • umowy przedwstępne
  • wady jakie niosą za sobą oświadczenia woli
  • skutki prawne wynikające z braku wywiązania się z zawartych umów
  • przedstawicielstwo
  • wybrane aspekty z zakresu odnoszącego się do odpowiedzialności kontraktowej
  • bezpodstawne bogacenie się
  • zdefiniowanie pojęcia dóbr osobistych.

  Gamma. Firma szkoleniowa roku.

  Należy jednak pamiętać, że prawo cywilne w sprawie pracy znaczenie ma tylko wtedy, gdy sprawa w jakikolwiek sposób odnosi się do stosunku pracy. Oczywiście, by w danej sytuacji łączyć regulacje obu tych praw nie mogą one być względem siebie sprzeczne. Najczęściej prawo cywilne odnoszące się do zatrudnienia stosować można w następujących przypadkach:

  • w przypadku zawarcia pomiędzy stronami umowy przedwstępnej - chodzi tu o to, że zanim podpisana zostanie właściwa umowa o prace, poprzedza się ją tak zwaną umową przedwstępną. Z różnych przyczyn tak się dzieje. W przypadku takiej umowy pracodawca podpisuje zobowiązanie do zatrudnienia na stałe w najbliższym czasie danego pracownika. W umowie przedwstępnej zawiera się mnóstwo informacji dotyczących przyszłej umowy właściwej takich jak np. rodzaj pracy, termin przesyłania wynagrodzenia, jego wysokość czy okres obowiązywania umowy;

  • ochrona dóbr osobistych - to jeden z największych obowiązków pracodawców odnoszących się do praw pracowniczych. Niestety prawo pracy nie reguluje wystarczająco kwestii odnoszących się do ochrony dóbr osobistych. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości w celu zasięgnięcia informacji warto zajrzeć do artykułu 23 Kodeksu Cywilnego;

  • dokonywanie czynności prawnej - nie wszystkie zagadnienia dotyczące zawierania i rozwiązywania umów szczegółowo i zrozumiale opisuje praco pracy. W tym wypadku uzupełnieniem dla prawa pracy jest Kodeks Cywilny, a dokładniej rzecz ujmując artykuł 61.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.