Nowością mającą obowiązywać w roku 2017 będzie znacznie dłuższy okres czasu, w jakim pracownik ma prawo odwołać się od otrzymanego wypowiedzenia, jeżeli uważa i jest w stanie udowodnić że zwolnienie go z pracy było niesprawiedliwe oraz bezpodstawne. Nowa ustawa ma wprowadzić nie tylko ujednolicenie dotychczasowych przepisów, ale również wydłuża termin z 7 lub 14 dni ( 7 dni obowiązywało zwolnionego z wypowiedzeniem, 14 bez wypowiedzenia) do 21 dni w jakim pracownik ma prawo odwoływać się i podejmować negocjacje na drodze polubownej z pracodawcą mające na celu przywrócenie go na wcześniej zajmowane stanowisko bądź w przypadku stwierdzonego niesprawiedliwego zwolnienia zadośćuczynienie w odpowiedniej wysokości.
Natomiast ustawowe 21 dni liczone ma być od dnia doręczenia pracownikowi stosownego pisma, przyjęcie którego podpisuje on swoim nazwiskiem oraz odpowiednią datą. Jeśli chodzi o czas wypowiedzenia przy umowach o pracę na czas określony to przepisy regulujące te kwestię od 2016 roku nie uległy żadnym zmianom i w dalszym ciągu zależne są od stażu pracy u danego pracodawcy i tak osobę zatrudnioną na czas poniżej 6 miesięcy obowiązuje 2 tygodnie wypowiedzenia, w przypadku zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy okres ten wynosi 1 miesiąc, natomiast dla pracownika zatrudnionego 3 lata i więcej okres wypowiedzenia nie powinien być krótszy niż 3 miesiące.
Rok 2017 przyniósł również przymus złożenia pisemnego oświadczenia o ponoszeniu odpowiedzialności materialnej za powierzone mu w czasie pracy przez pracodawcę mienię. Jeśli pracownik odmówi podpisania takiego oświadczenia, wówczas w świetle prawa może zostać rozwiązana dotychczas go obowiązująca umowa o pracę. Dodatkowo każdy przedsiębiorca, w którego firmie pracuje więcej niż 20 osób zobowiązany jest do przekazania regulaminu pracy każdemu z pracowników, przy czym powinni oni podpisać oświadczenie iż w owym dokumentem zostali zapoznani.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Dowiedz się jak używac programy MS Excel w dziale personalnym. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz:
Gamma. Firma szkoleniowa roku.