Sąd pracy

Choć nikt z osób pracujących tego nie chce to warto mieć świadomość gdzie i jak można rozwiązać swoje spory z pracodawcą. Na co dzień, choć często bywa niełatwo, raczej nie myślimy o tym co zrobić, kiedy to nasz chlebodawca będzie naruszał nasze prawa pracownicze.

Gamma - Sąd pracy

Sąd pracy


Tymczasem, nie jest to wiedza, którą można zdobyć wyłącznie na szkoleniach z prawa pracy. Warto zatem zdobywać przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie, by w przykrych nierzadko okolicznościach sporu z pracodawcą wiedzieć jak się zachować.

W przypadku kiedy nasze prawa, jako pracownika zostały naruszone, a wiąże nas z pracodawcą umowa o pracę wszelkie spory znajdują się w kompetencji Sądu Pracy. Dokładnie precyzuje to artykuł 476 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Wyjaśnia on dokładnie co rozumiane jest pod pojęciem spraw z zakresu prawa pracy.

Tym samym Sądy Pracy zajmują się sprawami, które dotyczą:

 • roszczenia ze stosunku pracy lub z nim związane,
 • o ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny, wbrew zawartej między nimi umowie, ma cechy stosunku pracy,
 • roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy,
 • odszkodowania dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
  Ponadto we właściwości sądów pracy są także sprawy, które dotyczą odmiennych stosunków pracy, ale kiedy stosuje się do nich Kodeks Pracy. Będą to na przykład:
 • sprawy o niektóre roszczenia członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników pracujących w spółdzielni,
 • sprawy o roszczenia wynikające z umowy o pracę nakładczą (chałupnictwo).
  Jednocześnie trzeba pamiętać, że istnieje także jasno wskazany katalog spraw, które nie podlegają właściwości Sądów Pracy. Będą to kwestie dotyczące:
 • ustanawiania nowych warunków pracy i płacy,
 • stosowania norm pracy,
 • pomieszczeń w hotelach pracowniczych.

 

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Proponujemy szkolenia prawo pracy, szkolenia excel, szkolenie abi. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

 

Jak zatem widać, sądy pracy swoją właściwością obejmują wszystko to, co wchodzi w zakres stosunku pracy. Warto zatem dobrze zorientować się, gdzie znajduje się właściwym dla nas sąd pracy, by w krytycznym momencie móc wykorzystać jego kompetencje.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.