Służebność przesyłu - nowe sposoby naliczania podatku od 2019
Służebność przesyłu to kwestia, która od wielu lat jest w centrum uwagi zarówno ustawodawców, jak tez właścicieli gruntów, na których takie prawo zostało ustanowione.
O ile bowiem w bardzo wielu wypadkach ustanawiana jest ona za zgodą właściciela, o tyle można również znaleźć szereg sytuacji, w których właściciel praktycznie nie miał nic do powiedzenia.
W takiej sytuacji mógł on jedynie ubiegać się o zapłatę z tytułu służebności na nieruchomości jako swoistej rekompensaty za ograniczone możliwości korzystania z własnej nieruchomości.
Różne grunty – różne podatki
Ze względu na brak jednolitych przepisów dotyczących służebności przesyłu istniało wiele wątpliwości, przede wszystkim co do kwestii wyliczenia odpowiedniego podatku. Wiele gmin bowiem naliczało podatki w sposób określony dla konkretnego rodzaju gruntów, czyli na przykład gruntów rolnych lub leśnych.
Różnice, które wynikały z takiego sposobu liczenia były spore, co powodowało często spory pomiędzy przedsiębiorcami korzystającymi z gruntów w ramach służebności przesyłu a wyznaczającymi wysokość podatku gminami.
Coraz częściej zdarzało się także, iż gminy jak również sądy, do których trafiały sporne sprawy uznawały te grunty jako zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. To zaś powodowało naliczanie znacznie wyższej stawki podatku.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Nowelizacja, wprowadzona w przepisach od 2019 ujednolica przepisy, stwierdzając, iż w przypadku służebności przesyłu grunty nie mogą być traktowane jako grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, a powinny byś klasyfikowane przy określaniu stawki podatku zgodnie z ich rodzajem.
To dla wielu przedsiębiorców spore ułatwienie, pozwala bowiem płacić znacznie niższe podatki i tym samym prowadzi do obniżenia kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury.
Przychód ze służebności przesyłu bez PIT
Za ustanowienie służebności przesyłu właścicielowi gruntu należy się odszkodowanie. W świetle przepisów można powiedzieć, iż jest to przychód, od którego należy odprowadzić podatek PIT.
Jednakże w ustawie określono, iż przychód z tytułu odszkodowań za służebność przesyłu jest z takiego podatku zwolniony. Nowelizacja dopracowała także te przepisy, aby nie było jakiejkolwiek wątpliwości co do ich interpretacji.