Służebność przesyłu – nowe sposoby naliczania podatku od 2019

Służebność przesyłu to kwestia, która od wielu lat jest w centrum uwagi zarówno ustawodawców, jak tez właścicieli gruntów, na których takie prawo zostało ustanowione. O ile bowiem w bardzo wielu wypadkach ustanawiana jest ona za zgodą właściciela, o tyle można również znaleźć szereg sytuacji, w których właściciel praktycznie nie miał nic do powiedzenia.

zdjęcie - (the_title())


Służebność przesyłu - nowe sposoby naliczania podatku od 2019

Służebność przesyłu to kwestia, która od wielu lat jest w centrum uwagi zarówno ustawodawców, jak tez właścicieli gruntów, na których takie prawo zostało ustanowione.

O ile bowiem w bardzo wielu wypadkach ustanawiana jest ona za zgodą właściciela, o tyle można również znaleźć szereg sytuacji, w których właściciel praktycznie nie miał nic do powiedzenia.

W takiej sytuacji mógł on jedynie ubiegać się o zapłatę z tytułu służebności na nieruchomości jako swoistej rekompensaty za ograniczone możliwości korzystania z własnej nieruchomości.

Różne grunty – różne podatki

Ze względu na brak jednolitych przepisów dotyczących służebności przesyłu istniało wiele wątpliwości, przede wszystkim co do kwestii wyliczenia odpowiedniego podatku. Wiele gmin bowiem naliczało podatki w sposób określony dla konkretnego rodzaju gruntów, czyli na przykład gruntów rolnych lub leśnych.

Różnice, które wynikały z takiego sposobu liczenia były spore, co powodowało często spory pomiędzy przedsiębiorcami korzystającymi z gruntów w ramach służebności przesyłu a wyznaczającymi wysokość podatku gminami.

Coraz częściej zdarzało się także, iż gminy jak również sądy, do których trafiały sporne sprawy uznawały te grunty jako zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. To zaś powodowało naliczanie znacznie wyższej stawki podatku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Nowelizacja, wprowadzona w przepisach od 2019 ujednolica przepisy, stwierdzając, iż w przypadku służebności przesyłu grunty nie mogą być traktowane jako grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, a powinny byś klasyfikowane przy określaniu stawki podatku zgodnie z ich rodzajem.

To dla wielu przedsiębiorców spore ułatwienie, pozwala bowiem płacić znacznie niższe podatki i tym samym prowadzi do obniżenia kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury.

Przychód ze służebności przesyłu bez PIT

Za ustanowienie służebności przesyłu właścicielowi gruntu należy się odszkodowanie. W świetle przepisów można powiedzieć, iż jest to przychód, od którego należy odprowadzić podatek PIT.

Jednakże w ustawie określono, iż przychód z tytułu odszkodowań za służebność przesyłu jest z takiego podatku zwolniony. Nowelizacja dopracowała także te przepisy, aby nie było jakiejkolwiek wątpliwości co do ich interpretacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.