Certyfikat rezydencji ma kluczową rolę, aby móc skorzystać z ulg podatkowych, które występują na terenie danego kraju. Aby móc uzyskać certyfikat konieczne jest złożenie odpowiedniego zaświadczenia do określonej ordynacji podatkowej, czyli po prostu urzędu skarbowego. Warto także zauważyć, że obecnie występuje możliwość uzyskania elektronicznego certyfikatu rezydencji.
Jak ustalić rezydencję podatkową?
Zgodnie z ustawą osoby, które zamieszkują na terenie Polski muszą dokonać rozliczenia podatku z uzyskanych dochodów. O ile sytuacja jest dosyć jasna w przypadku osób, które pracują na terenie Polski i posiadają polskie obywatelstwo, tak w przypadku obcokrajowców, czy też Polaków mieszkających i pracujących za granicą jest to już zdecydowanie bardziej skomplikowane. Jak wiadomo każdy podmiot fizyczny, czy też prawny zobowiązany jest do płacenia podatków. Jednak wiele osób, szczególnie z Europy Wschodniej przyjeżdża do Polski.
Jeżeli posiadają oni certyfikat rezydencji nie muszą płacić 20% ryczałtu i mogą w takiej sytuacji skorzystać z ulg. Jednak w jakim kraju powinni oni się rozliczać. Zatem jak należy ustalić rezydencję podatkową?
Przede wszystkim podmiot jest zobowiązany do płacenia podatku w kraju w którym przebywa powyżej 183 dni, bądź pracuje i prowadzi życie rodzinne. Co jednak jeżeli pracuje w jednym kraju, a w drugim ma rodzinę? Otóż prawo o rezydencji podatkowej mówi jasno, że ważniejsza jest miejsce, gdzie pracuje i prowadzi życie rodzinne. Dzięki tym przepisom unika się podwójnego opodatkowania.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:
Rezydencja podatkowa, a podwójne obywatelstwo
Największym problemem może być ustalenie rezydencji podatkowej u osób, które posiadają podwójne obywatelstwo. W tym przypadku także stosuje się Konwencję Modelową, czyli Centrum Interesów Życiowych. Jeżeli nadal trudno ustalić rezydencję podatkową to wtedy musi dojść do porozumienia dwóch krajów.
W przypadku jeżeli osoby fizyczne mają wątpliwość czy rezydencja podatkowa została im odpowiednio przyznana mogą złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej.