Zezwolenia dla pojazdów nienormatywnych
Terminem pojazd nienormatywny określa się jeden lub grupę pojazdów których naciski osi (wraz z ładunkiem lub bez niego) są nawet nieznacznie większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach o drogach publicznych, lub którego wymiary/rzeczywista masa całkowita są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach niniejszej ustawy.

Zezwolenia dla pojazdów nienormatywnych
Ruch takich pojazdów wymaga uzyskania stosownego pozwolenia.
Kategorii pozwoleń jest siedem:
- Kategoria I uprawnia do ruchu po drodze wskazanej w pozwoleniu.
- Kategoria II dotyczy ruchu takich pojazdów jak ciągniki czy pojazdy wolnobieżne, które otrzymując takie pozwolenie poruszać się mogą niemal po wszystkich drogach publicznych z wyłączeniem autostrad oraz dróg ekspresowych.
- Kategoria III to pozwolenia wydawane okresowo na okres miesiąca, 6 miesięcy, 12 miesięcy lub 24 miesięcy. W zależności od sytuacji wydawane jest przez starostę lub urząd celny.
- Kategoria IV dotyczy również pozwoleń wydawanych na okresowo na okres miesiąca, 6 miesięcy, 12 miesięcy lub 24 miesięcy. Organem wydającym w tym przypadku jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
- Kategoria V przysługuje pojazdom których nacisk osi jest mniejszy niż dopuszczalny, jego wysokość nie przekracza 4, 3 m oraz rzeczywista masa całkowita jest mniejsza niż 40 ton.
- Kategoria VI odnosi się do pojazdów których naciski osi nie przekraczają wielkości przewidzianych dla dróg o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej maksymalnie do 11, 5 t.
- Kategoria VII wydawana jest dla pojazdów o niepodzielnym ładunku oraz natężenie ruchu na danej drodze umożliwia poruszanie się pojazdom nienormatywnym.
Istnieją jednak pewne pojazdy nienormatywne, które poruszać się mogą po drogach bez konieczności zdobywania stosownych pozwoleń.
Są to między innymi: autobusy, pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych, pojazdy należące do zarządu dróg, pojazdy policji, pojazdy Inspekcji Transportu Drogowego, pojazdów CBA, pojazdów Służby Więziennej, pojazdów Straży Granicznej, pojazdy należące do jednostek usuwających skutki klęsk żywiołowych.
Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

Transport i spedycja międzynarodowa i krajowa, przewozy drogowe, konwencja CMR, prawo przewozowe
Omówione zostanie polskie prawo przewozowe i zawarte w nim tematy takie jak ubezpieczenie cargo w transporcie międzynarodowym czy ubezpieczenie ładunku w transporcie krajowym. Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz
tam:
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej