Zezwolenia dla pojazdów nienormatywnych

Terminem pojazd nienormatywny określa się jeden lub grupę pojazdów których naciski osi (wraz z ładunkiem lub bez niego) są nawet nieznacznie większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach o drogach publicznych, lub którego wymiary/rzeczywista masa całkowita są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach niniejszej ustawy.

Gamma - Zezwolenia dla pojazdów nienormatywnych

Zezwolenia dla pojazdów nienormatywnych


Ruch takich pojazdów wymaga uzyskania stosownego pozwolenia.

Kategorii pozwoleń jest siedem:
  • Kategoria I uprawnia do ruchu po drodze wskazanej w pozwoleniu.

  • Kategoria II dotyczy ruchu takich pojazdów jak ciągniki czy pojazdy wolnobieżne, które otrzymując takie pozwolenie poruszać się mogą niemal po wszystkich drogach publicznych z wyłączeniem autostrad oraz dróg ekspresowych.

  • Kategoria III to pozwolenia wydawane okresowo na okres miesiąca, 6 miesięcy, 12 miesięcy lub 24 miesięcy. W zależności od sytuacji wydawane jest przez starostę lub urząd celny.

  • Kategoria IV dotyczy również pozwoleń wydawanych na okresowo na okres miesiąca, 6 miesięcy, 12 miesięcy lub 24 miesięcy. Organem wydającym w tym przypadku jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

  • Kategoria V przysługuje pojazdom których nacisk osi jest mniejszy niż dopuszczalny, jego wysokość nie przekracza 4, 3 m oraz rzeczywista masa całkowita jest mniejsza niż 40 ton.

  • Kategoria VI odnosi się do pojazdów których naciski osi nie przekraczają wielkości przewidzianych dla dróg o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej maksymalnie do 11, 5 t.

  • Kategoria VII wydawana jest dla pojazdów o niepodzielnym ładunku oraz natężenie ruchu na danej drodze umożliwia poruszanie się pojazdom nienormatywnym.

Istnieją jednak pewne pojazdy nienormatywne, które poruszać się mogą po drogach bez konieczności zdobywania stosownych pozwoleń.

Są to między innymi: autobusy, pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych, pojazdy należące do zarządu dróg, pojazdy policji, pojazdy Inspekcji Transportu Drogowego, pojazdów CBA, pojazdów Służby Więziennej, pojazdów Straży Granicznej, pojazdy należące do jednostek usuwających skutki klęsk żywiołowych.

Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.