Jak wygląda oddziaływanie pracownika na organizację?

Pracownik – to dzisiaj jedno w większych dóbr każdej firmy. Dzisiaj bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie pracownicy tworzą nasz sukces. Jeśli znajdziemy dobrych, zaangażowanych pracowników z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami, to w efekcie nasza firma będzie się prężnie rozwijać.

29 kwietnia 2019
zdjęcie - Jak wygląda oddziaływanie pracownika na organizację?

 Jak wygląda oddziaływanie pracownika na organizację?

Pracownik - to dzisiaj jedno w większych dóbr każdej firmy. Dzisiaj bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie pracownicy tworzą nasz sukces. Jeśli znajdziemy dobrych, zaangażowanych pracowników z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami, to w efekcie nasza firma będzie się prężnie rozwijać. Jak jednak ocenić cechy zaangażowanego pracownika? Jak go zmotywować? Czy potrzebne jest nam budowanie zespołu szkolenie?

Czym są techniki wywierania wpływu i czy pomogą nam podnieść poziom zaangażowania? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Oddziaływanie pracownika na organizację

Na początek warto jednak zastanowić się, dlaczego niby ten pracownik jest tak ważny. Otóż jak zostało to wspomniane wcześniej jego praca przekłada się w zasadzie na sukces całej firmy. Oznacza to po pierwsze, że jeśli jest on w pełni zmotywowany i energiczny, pełen zaangażowania to od razu jego wyniki po wielokroć będą lepsze. Ponadto jeśli uda nam się zatrudnić lepszego niż konkurencja pracownika pod kątem wiedzy i umiejętności, to także jego wyniki będą lepsze. Słowem warto wybierać dobrych pracowników oraz dodatkowo motywować ich.

Cechy zaangażowanego pracownika

Zanim przejdziemy dalej warto zasadzie powiedzieć krótko o tym, co to oznacza, że pracownik jest zaangażowany, jakie są cechy zaangażowanego pracownika. Na pewno, pierwsza i najważniejsza rzecz, ma on swoje miejsce w grupie, swoje role i zadania. Każdy z nas bowiem zapewne doskonale się orientuje, że w każdej grupie tworzą się pewne role - lidera, szarej strefy, mediatora, outsidera. Ponadto mamy cztery główne typy osobowości - żółty, zielony, czerwony i niebieski a każda z nich charakteryzuje się konkretnymi cechami. Jeśli pomieszamy takie naturalne role, to nigdy nie uzyskamy zgranego zespołu, podobnie jak wtedy, kiedy połączymy w jednej grupie przykładowo samych liderów.

Drugą sprawą odnośnie zaangażowania pracownika jest na pewno jego zmotywowanie. Jeśli pracownik czuje się związany z firmą, powierzone obowiązki traktuje już nawet niejako osobiście, zależy mu na to, co robi, ma obietnicę nagrody, awansu - słowem jakiś cel pracy, to zdecydowanie lepiej będzie mu wszystko szło.

Budowanie zespołu szkolenie

Spójrzmy jeszcze raz na pierwszą składową cech zaangażowanego pracownika. Oczywiście jest to znalezienie swojego miejsca w grupie. Oznacza to, że bardzo ważne jest to, abyśmy jako przedsiębiorcy, liderzy czy menadżerowie potrafili dobrze zbudować zespół. Ta wiedza jednakże nie jest taka oczywista, dlatego też konieczne jest zainwestowanie w budowanie zespołu szkolenie. Takie szkolenie pomoże nam dobrać odpowiednio osoby do zespołu w stosunku do siebie wzajemnie oraz do powierzonego zadania, a dzięki temu praca będzie przebiegała sprawnie.

Motywowanie pracowników szkolenie

Co jeszcze oprócz szkolenia budowanie zespołu przydałoby się nam, gdybyśmy chcieli osiągnąć lepsze rezultaty? Otóż warto szczególnie zainwestować w szkolenie motywowanie pracowników. Wówczas dzięki budowanie zespołu szkolenie będziemy mieć świetny zespół, a dzięki wiedzy, jak go zmotywować, będzie on nie tylko dobrze dobrany lecz także w pełni zaangażowany.

Techniki wywierania wpływu

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym narzędziu dodatkowym, które może nam pomóc mieć zaangażowanych pracowników. Co ważne - techniki te także doskonale pomagają nam coś sprzedać i oddziaływać na klientów. Generalnie jest ich naprawdę sporo, poniżej przytoczymy tylko kilka przykładowych.

  1. Konformizm
    Lubimy ludzi, którzy są do nas podobni. Absurdalnie mówiąc zespół złożony z informatyków chodzących w koszule w kratkę i ubierających się jakoś luźniej, zdecydowanie łatwiej zaufa kierownikowi, który także nie przyjdzie w biznesowym garniturze, tylko w wygodniejszym ubiorze.
  2. Wilk w owczej skórze
    Ta zasada nie zawsze zadziała. Generalnie jednak ludzie widząc, że ktoś się gubi, nawet jeśli to szef chcą mu pomóc. Często wówczas zgadzają się na mniej korzystne dla siebie warunki.
    Technik takich jest sporo i mogą one przynieść naprawdę spore korzyści. Warto zatem je poznać poprzez odpowiednie szkolenia!

 

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.