Jakie umiejętności menedżerskie powinien mieć brygadzista?

Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.

Gamma - Jakie umiejętności menedżerskie powinien mieć brygadzista?


Jakie umiejętności menedżerskie powinien mieć brygadzista?

Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników i odpowiedzialna za organizację pracy. W zakładach produkcyjnych funkcję taką pełni brygadzista.

Jest to posada dość wymagająca, bowiem dobry brygadzista musi wykazywać się szerokimi kompetencjami. Konieczna jest tu oczywiście wiedza techniczna z zakresu elektroniki oraz procesów produkcyjnych.

Z drugiej strony brygadzista musi posiadać szerokie umiejętności menedżerskie, bez których sprawne kierowanie zespołem ludzi jest niemożliwe. Każde profesjonalne szkolenie dla brygadzistów obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy z każdej z tych dziedzin.

Dobra organizacja

Każdy menedżer sam powinien być człowiekiem zorganizowanym i sumiennym. W przeciwnym wypadku również w zespole ludzi którym przyjdzie mu zarządzać szybko zapanuje chaos. Szkolenia dla mistrzów wiele miejsca poświęcają właśnie własnej organizacji, którą musi wykazywać się każdy mistrz produkcji.

Brygadzista musi mieć jasno określony cel, który ma realizować jego zespół. Następnie powinien umieć podzielić cały proces realizacji na poszczególne etapy i przydzielić do nich konkretnych pracowników.

Takie umiejętności w zarządzaniu musi łączyć z wiedzą techniczną na temat etapów produkcji. Jest to niezbędne do tego, aby wiedział gdzie należy skierować poszczególnych pracowników aby mogli najlepiej wykorzystywać swoje umiejętności. Szkolenia Scrum poświęcają temu bardzo wiele uwagi i uczą, w jaki sposób wyznaczać swojemu zespołowi cele.

Asertywność względem pracowników

Brygadzista musi zawsze cieszyć się szacunkiem wśród swoich podwładnych. W programie kursów takich jak szkolenie Agile znaleźć można sporo na temat współpracy i budowania relacji z innymi ludźmi. Dzięki temu zespół będzie działał o wiele sprawniej, a każdy zaakceptuje swoje miejsce w hierarchii.

Również w zakładach przemysłowych zdarza się, że w zespole pracowników dochodzi do ostrych tarć. Nie wszyscy mogą być zadowoleni z zakresu swoich obowiązków; niektórzy mogą również podważać pozycję brygadzisty. Dobre umiejętności menedżerskie nie pozwalają w takiej sytuacji "wejść sobie na głowę".

Jeśli brygadzista ma sprawnie zarządzać zespołem ludzi, musi wykazywać się asertywnością i zdecydowaniem w stosunku do innych. Hierarchia w zespole powinna być jasno określona, a każdy musi wiedzieć, kto odpowiedzialny jest za wydawanie poleceń. Jak pokazują chociażby certyfikaty Agile PM Foundation, przed dobrym brygadzistą stawia się bardzo szerokie wymagania, dotyczące różnych dziedzin.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.