Jak wzbudzić zaangażowanie w pracownikach?

Każda dobrze prosperująca na rynku biznesowym firma potrzebuje zaangażowanych pracowników nastawionych na osiąganie celów i budowanie lojalności wobec potencjalnych klientów. Duże zaangażowanie to konieczność, w świecie, w którym to o sukcesie organizacji nadal decydują i zawsze będą decydować ludzie.

26 kwietnia 2019
zdjęcie - Jak wzbudzić zaangażowanie w pracownikach?

 Jak wzbudzić zaangażowanie w pracownikach?

Każda dobrze prosperująca na rynku biznesowym firma potrzebuje zaangażowanych pracowników nastawionych na osiąganie celów i budowanie lojalności wobec potencjalnych klientów. Duże zaangażowanie to konieczność, w świecie, w którym to o sukcesie organizacji nadal decydują i zawsze będą decydować ludzie. Aby osiągnąć pełne zaangażowanie pracowników niezbędne jest szkolenie motywowanie pracowników.

Zaangażowanie jest poziomem psychologicznej inwestycji pracownika w organizację, który motywuje go do tego, aby jak najlepiej wykonywał pracę i tym samym przyczyniał się do sukcesu firmy.

Pełne zaangażowanie pracowników i jego budowa właściwie nie jest możliwa bez zaufania. Można wymienić pięć działań, które znacznie wpływają na zaufanie oraz duże zaangażowanie pracowników:

 • po pierwsze trzeba uwierzyć w zaufanie
 • po drugie należy zaufać sobie
 • po trzecie należy zadeklarować intencje
 • po czwarte trzeba robić to, co zadeklarowaliśmy
 • po piąte trzeba nieustannie rozszerzać zaufanie oraz obejmować nim pozostałych ludzi

Przywództwo oparte o porywającą dla pracowników misję oraz wizję firmy, znacznie pomaga w zwiększaniu motywacji do działania oraz wzięcia odpowiedzialności za firmę. Dodając do tego przemyślaną strategię działania, którą pracownicy mogą z wiarą prowadzić w życie można zbudować pełne zaangażowanie pracowników.
Zawsze warto traktować poważnie strategiczne cele oraz komunikować przy każdej sposobności z pozostałymi pracownikami. Jeżeli będzie on utożsamiał się ze strategią firmy, wówczas wzbudzi się w nim duże zaangażowanie w powierzone mu zadania.

Istotne instrumenty budowania zaangażowania pracowników

Budując pełne zaangażowanie należy wziąć pod uwagę kulturę, jaka panuje w firmie. Zawsze należy unikać tworzenia atmosfery rywalizacji i zachęcać zatrudnionych pracowników do wzajemnej i owocnej współpracy. Otóż zgodna współpraca wzmacnia więzi między pracownikami z tych samych zespołów, dzięki czemu można zapobiec zbędnej rotacji pracowników.
Inne istotne instrumenty budowania zaangażowania pracowników to również nagradzanie oraz dziękowanie zatrudnionym pracownikom za wkładany w pracę zawodową wysiłek. Zazwyczaj zarobki są podstawowym elementem, za pomocą którego nagradzani są pracownicy, niemniej nie można też zapominać o innych ważnych benefitach, takich jak: atrakcyjny pakiet socjalny, premia, które to są istotnym czynnikiem wzmacniającym zaangażowanie w pracę.

Inne ważne instrumenty budowania zaangażowania pracowników to:

 • angażujące przywództwo,
 • wiarygodna marka pracodawcy,
 • współpraca wewnątrz i i zewnątrzzespołowa,
 • zarządzanie wynikami,
 • organizacja pracy,
 • zrozumienie

Budowanie zaangażowania pracowników warto rozpocząć od efektywnej rekrutacji, czyli wyboru takich osób, które będą oddane swojej pracy i która będzie dla nich ważną częścią ich życia. Warto też indywidualnie dopasować osobowość, charakter, zainteresowania oraz talent pracownika, do specyfiki wykonywanej pracy. Otóż pracownicy, którzy robią to, co naprawdę lubią, nawet jeśli innym osobom wydaje się ta praca monotonna i ciężka, zawsze dają z siebie więcej.

Motywowanie pracowników szkolenie

Szkolenie motywowanie pracowników skierowane jest dla wszystkich osób kierujących zespołami, którym to zależy na podnoszeniu efektywności działania poprzez budowanie motywacji i zaangażowania, pielęgnowanie dobrej atmosfery pracy oraz pokazywanie mocnych stron jednostek.

Motywowanie pracowników szkolenie jest jasną odpowiedzią menedżerów na wiele pytań związanych z zaangażowaniem pracowników. Precyzyjne odpowiedzi są kluczem do szukania przyczyn niepowodzeń oraz spadku wydajności pracowników. Szkolenie motywowanie pracowników to doskonałe warsztaty, podczas których liderzy zdobywają wiedzę o sposobach motywowania pracowników oraz mechanizmach za to odpowiedzialnych. W czasie szkoleń szefowie dowiadują się jakie są najważniejsze motywatory dla ludzi, które pchają ich do działania.

Motywowanie pracowników szkolenie uczy managerów udzielania pochwał oraz stosowania ewentualnych kar w taki sposób, aby były one również motywujące. W ten sposób każde szkolenie motywowanie pracowników uczy pełnego budowania zaangażowania podwładnych oraz diagnozowania spadku motywacji w zespole.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.