Jakie są zadania kierownika projektu w firmie?

Kierownik projektu w firmie – czasem wielu osobom wydaje się, że taka osoba w zasadzie to nie za wiele robi. Jednak tak w ogóle nie jest. Kierownik projektu bowiem nie ma bardzo mocno i ściśle określonych zadań.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są zadania kierownika projektu w firmie?

Kierownik projektu w firmie - czasem wielu osobom wydaje się, że taka osoba w zasadzie to nie za wiele robi. Jednak tak w ogóle nie jest. Kierownik projektu bowiem nie ma bardzo mocno i ściśle określonych zadań, niemniej to nie oznacza, że są one łatwe i nie wymagają podjęcia jakiegokolwiek wysiłku. Nawet w zasadzie to wręcz przeciwnie.

A zatem - jak prezentują się zadania kierownika projektu w firmie? Zasadniczo można je podzielić na dwie główne grupy.

Zadania związane z projektami

No właśnie - przede wszystkim będą to różnego rodzaju zadania związane z projektami. Tutaj do nich zaliczyć będzie można na pewno ogólną organizację pracy, tworzenie jej harmonogramy, kontakt z innymi zespołami, dopasowanie pracy do ich tempa, monitorowanie statusu projektu itp.

Wydaje się, że nie jest to wiele zadań, jednak praktyka prezentuje się nieco inaczej. Przede wszystkim bowiem takich ogólnych ustaleń jest naprawdę wiele i zazwyczaj trudno się jest w nich nieco połapać i wspólnie zaaranżować najważniejsze informacje. Dalej - wszystkie te zadania tak naprawdę wymagają naprawdę sporych umiejętności

Zadania związane z ludźmi

Te zadania będą jednak jeszcze trudniejsze. Tutaj bowiem kierownik musi wiedzieć, jak budować autorytet, jak motywować, jak dobrać osoby do poszczególnych zadań i rodzajów pracy tak, aby maksymalnie wykorzystać ich naturalne talenty.

Kierownik projektu ma często za zadanie także odpowiednio dobrać zespół do danej czynności, brać udział w rekrutacji, w tworzeniu spotkań integracyjnych itp. Musi on także umieć się dogadać naprawdę z wieloma osobami.

W końcu część pracowników może być świetnymi fachowcami, których naprawdę chcemy mieć w firmie, jednak będą oni jednocześnie posiadać dość trudny charakter. Czasem także jakiś zespół może składać się z osób wcale nie wykształconych - kierownik musi tutaj umieć tak przetłumaczyć polecenia, aby były one zrozumiałe dla absolutnie każdej osoby.

Oczywiście organizowane są różne szkolenia dla kierowników czy project management szkolenia jednak jeśli dana osoba nie ma zupełnie żadnych predyspozycji, to niestety na niewiele się to zda.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.