Jakie są źródła innowacji?

Rynek pracy nie znosi próżni. Każda istotna zmiana coś ulepsza, daje nową jakość oraz pozwala stworzyć nowy produkt czy usługę. Zatem nic dziwnego, że innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie są bardzo cenione i pożądane.

18 kwietnia 2019
zdjęcie - Jakie są źródła innowacji?

 Jakie są źródła innowacji?

Rynek pracy nie znosi próżni. Każda istotna zmiana coś ulepsza, daje nową jakość oraz pozwala stworzyć nowy produkt czy usługę. Zatem nic dziwnego, że innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie są bardzo cenione i pożądane. W związku z tym ciągle powstają nowe zawody, natomiast stare odchodzą w niepamięć. Zawodem przyszłości jest triber, czyli korporacyjny przywódca.

Na czym polega istota innowacji?

Innowacja jest szczególnym narzędziem przedsiębiorców, za pomocą którego ze zmiany czynią oni okazję do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub świadczenia nowych usług. Istota innowacji polega na:

 • wprowadzeniu nowych towarów na rynek
 • wprowadzeniu nowej metody produkcji
 • otwarciu nowego rynku
 • zdobyciu nowego źródła surowców
 • oraz przeprowadzeniu nowej organizacji procesów gospodarczych.

Istota innowacji jest zatem rozumiana jako wprowadzenie do praktyki w danym przedsiębiorstwie nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do danego roduktu, procesu, marketingu czy też organizacji.

Jakie są źródła innowacji?

Źródła innowacji są pojęciem, które w marketingu ma wiele różnych ujęć. Obejmują one zarówno impulsy, przyczyny oraz miejsca takie jak: instytucje, grupy osób, tworzenia nowej wiedzy technicznej i czynniki warunkujące ten proces.
Źródła innowacji obejmują wiele aspektów, które to warunkują powstanie nowej wiedzy technicznej.

Wyróżnia się źródła innowacji:

 • wewnętrzne - można tu wymienić czynniki takie jak: nieoczekiwane powodzenie lub niepowodzenie, ważne zdarzenie zewnętrzne, niezgodność między rzeczywistością a wyobrażeniami o niej, zmiany w strukturze firmy oraz potrzeby wynikające z danego procesu technologicznego
 • zewnętrzne – należą do nich zmiany w postrzeganiu norm i wartości, nowa wiedza w dziedzinie nauk ścisłych i wiele innych

Innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie

Powszechnie w praktyce gospodarczej wyróżnia się kilka typów innowacji. Wśród wielu z nich za najważniejsze uważa się innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie. Przynoszą one największą wartość dodaną oraz najwyższe dochody firmy, niemniej są one najbardziej kosztowne.
Innowacje technologiczne w przedsiębiorstwie. przyczyniają się w znacznym stopniu do rozwoju produktów oraz usług. Bazują one na wynikach prac naukowych oraz działalności badawczej. Ten najważniejszy typ innowacji jest zazwyczaj źródłem innowacji organizacyjnych - procesowych.

Oprócz tych źródeł wyróżnia się:

 • innowacje organizacyjne – które polegają na zmianie sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa, zmianie organizacji pracy oraz organizacji zarządzania.
 • innowacje procesowe – są one powiązane z wprowadzeniem innowacji technicznych i dotyczą wprowadzenia zmian w procesie produkcji oraz procesie świadczenia usług.
 • innowacje marketingowe – dotyczą głównie sfery sprzedaży i dystrybucji gotowych produktów i usług. W ich skład wchodzą owe opakowania, nowoczesne formy reklamy oraz nowe strategie cenowe.

Te poszczególne typy innowacji występują zazwyczaj łącznie, zwłaszcza w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których to ma miejsce wytwarzanie nowych produktów. Z kolei w firmach usługowych zastosowanie mają przede wszystkim innowacje organizacyjne oraz marketingowe.

Triber – zawód przyszłości

Od dawna rynek pracy ewoluuje w bardzo szybkim tempie. Wciąż powstają nowe zawody, a stare i niepotrzebne odchodzą w niepamięć. Rynek pozbył się na dobre posad związanych z uprawą ziemi, następnie z przemysłem, a obecnie szykuje się miejsce dla takich pracowników, których umiejętności wypiera automatyzacja.

Współcześnie jednym z najciekawszych i przyszłościowych zawodów jest triber - czyli twórca plemienia. Zwrot ten pochodzi od angielskiego słowa tribe – red. Jest to ktoś w rodzaju niezależnego menedżera specjalizującego się w budowaniu zespołów do realizacji konkretnych oraz niepowtarzalnych projektów.
Triber jest doskonałym łącznikiem poszczególnych zespołów w jednej osobie. W niedalekiej przyszłości taki wspierający lider stanie się jedną z najbardziej poszukiwanych profesji na rynku pracy. Obecnie z powodzeniem funkcjonuje w projektach filmowych i IT, za kilka lat będzie klejem nowoczesnych korporacji.

Profesjonalne szkolenie motywowanie pracowników

W związku z ciągle zmieniającą się sytuacją na rynku pracy niezbędne jest nabywanie przez poszczególnych pracowników nowych umiejętności. Dużą popularnością cieszy się szkolenie motywowanie pracowników. Zalety tych szkoleń to:

 • świadomość występujących u ludzi potrzeb oraz motywatorów,
 • nabycie umiejętności efektywnego motywowania pracowników,
 • przekonanie uczestników szkolenia do stosowania pozafinansowych metod motywacyjnych,
 • poznanie poszczególnych metod motywacyjnych,

Szkolenie motywowanie pracowników gwarantuje wyposażenie liderów w bardzo skuteczne narzędzia zarządzania zespołami, głównie z naciskiem na motywowanie pracowników. W czasie szkolenia przywódca grupy poznaje metody skutecznego przekazywania komunikatów, uczy się kontroli i egzekwowania realizacji zadań oraz rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.