Proces tworzenia zespołu

Integracja pracowników rozumiana jest z reguły, jako forma wzajemnych relacji, które mają mieć swoje przełożenie na kontakty towarzyskie i sympatyczną atmosferę w toku pracy.

7 sierpnia 2017
zdjęcie - Proces tworzenia zespołu

Tymczasem chcąc korzystać w pełni z posiadanych przez pracowników umiejętności konieczne jest coś więcej. W nauce organizacji i zarządzania tym czymś jest tak zwany teambuilding, czyli po polsku budowanie zespołu. Jest to proces o wiele bardziej złożony niż prosta integracja, a jednocześnie w swojej formule może on wyglądać na niekoniecznie związany wprost z konkretnymi działaniami pracownika.

Proces tworzenie zespołu czyli teambuilding jest złożony i nie polega wyłącznie na prostych hasłach i szkoleniach. Jest to oparte na psychologii oraz filozofii zgodnie, z którą zespół to coś więcej niż tylko suma indywidualności. Wielu przełożonych ma jeszcze wciąż wiele wątpliwości co do tego, czy warto inwestować swoje środki w działania, które często przywodzą na myśl gry i zabawy. Jednak prawidłowo przeprowadzony teambuilding będzie nie tylko inwestycją, która się zwróci ale będzie to długofalowym źródłem zysków zarówno czysto wymiernych, jak i osiąganych na poziomach niewymiernych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół.  Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.

Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:

Każda sesja, czy też trening mający stworzyć z pracowników zespół odbywa się w ramach szczegółowego scenariusza. Są one oparte o rywalizację i działania spoza naturalnego kręgu aktywności pracownika. Jednym z ciekawszych scenariuszy jest ten polegający na realizowanie zamówienia dla wyimaginowanych zleceniobiorców. Zadanie polega na stworzeniu konkretnego przedmiotu, który składa się z kilku mniejszych części. Wszystkie one są jednak tworzone w osobnym pomieszczeniu.

Żeby jednak całość mogła funkcjonować konieczna jest wspólna komunikacja i wsparcie uczestników. Naturalnym jednak odruchem będzie to, że pojawi się element rywalizacji, który ostatecznie wprowadzi do gry chęć tworzenia elementów szybciej niż pozostali. Jednocześnie celem gry jest to, by uczestnicy doszli do wniosku, że wszyscy grają do jednej bramki. Przyjęcie odpowiedniej strategii, właściwe realizowanie założonych celów pośrednich będzie sprzyjać pogłębieniu i polepszeniu jakości komunikacji. Będzie to także wielki test na siłę przywództwa. Jednak największą wartością wynikającą z tej gry jest to, że poprawie ulega komunikacja między zespołem i wzajemne rozumienie swoich słabych i mocnych stron.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.