Tymczasem chcąc korzystać w pełni z posiadanych przez pracowników umiejętności konieczne jest coś więcej. W nauce organizacji i zarządzania tym czymś jest tak zwany teambuilding, czyli po polsku budowanie zespołu. Jest to proces o wiele bardziej złożony niż prosta integracja, a jednocześnie w swojej formule może on wyglądać na niekoniecznie związany wprost z konkretnymi działaniami pracownika.
Proces tworzenie zespołu czyli teambuilding jest złożony i nie polega wyłącznie na prostych hasłach i szkoleniach. Jest to oparte na psychologii oraz filozofii zgodnie, z którą zespół to coś więcej niż tylko suma indywidualności. Wielu przełożonych ma jeszcze wciąż wiele wątpliwości co do tego, czy warto inwestować swoje środki w działania, które często przywodzą na myśl gry i zabawy. Jednak prawidłowo przeprowadzony teambuilding będzie nie tylko inwestycją, która się zwróci ale będzie to długofalowym źródłem zysków zarówno czysto wymiernych, jak i osiąganych na poziomach niewymiernych.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół. Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.
Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:
Każda sesja, czy też trening mający stworzyć z pracowników zespół odbywa się w ramach szczegółowego scenariusza. Są one oparte o rywalizację i działania spoza naturalnego kręgu aktywności pracownika. Jednym z ciekawszych scenariuszy jest ten polegający na realizowanie zamówienia dla wyimaginowanych zleceniobiorców. Zadanie polega na stworzeniu konkretnego przedmiotu, który składa się z kilku mniejszych części. Wszystkie one są jednak tworzone w osobnym pomieszczeniu.
Żeby jednak całość mogła funkcjonować konieczna jest wspólna komunikacja i wsparcie uczestników. Naturalnym jednak odruchem będzie to, że pojawi się element rywalizacji, który ostatecznie wprowadzi do gry chęć tworzenia elementów szybciej niż pozostali. Jednocześnie celem gry jest to, by uczestnicy doszli do wniosku, że wszyscy grają do jednej bramki. Przyjęcie odpowiedniej strategii, właściwe realizowanie założonych celów pośrednich będzie sprzyjać pogłębieniu i polepszeniu jakości komunikacji. Będzie to także wielki test na siłę przywództwa. Jednak największą wartością wynikającą z tej gry jest to, że poprawie ulega komunikacja między zespołem i wzajemne rozumienie swoich słabych i mocnych stron.