Tworzę, więc jestem – dlaczego myślenie kreatywne w biznesie jest ważne?

Artystyczna Supergrupa Azorro stworzyła kilka lat temu performance, którego cała akcja toczyła się wokół niewielkiego stolika. Czwórka uczestników dyskusji próbowała znaleźć sposób, jak stworzyć coś nowego. Przy każdym kolejnym pomyśle dochodzili do wniosku, że wszystko już było…

zdjęcie - (the_title())

 
Tworzę, więc jestem - dlaczego myślenie kreatywne w biznesie jest ważne?

Artystyczna Supergrupa Azorro stworzyła kilka lat temu performance, którego cała akcja toczyła się wokół niewielkiego stolika. Czwórka uczestników dyskusji próbowała znaleźć sposób, jak stworzyć coś nowego. Przy każdym kolejnym pomyśle dochodzili do wniosku, że wszystko już było…

W biznesie podobnie jak w sztuce wiele idei zostało już zrealizowanych. Nie oznacza to jednak, że nie można już nic zrobić. Jak znaleźć nowe, kreatywne pomysły, które sprawią, że nasza firma rozwinie się i wyprzedzi konkurencję? Czas postawić na twórcze podejście do codziennych wyzwań.

Wyjdź poza szereg, czyli kreatywne pomysły w pracy

Kreatywność wyrasta z wiedzy, aktywnego myślenia oraz wyobraźni. Jest procesem myślowym, który ma na celu tworzenie nowych idei lub powiązań z istniejącymi już pomysłami. Kreatywność pozwala na zaistnienie twórczości, która powstaje dzięki myśleniu kreatywnemu, czyli takiemu, które prowadzi do uzyskania nietuzinkowych i oryginalnych rozwiązań.

Co zyskujemy dzięki kreatywności w biznesie?

Żyjemy w świecie masowego dostępu do informacji oraz olbrzymiej konkurencyjności w każdym sektorze życia. Aby się wyróżnić i przetrwać, zwłaszcza w przypadku środowiska biznesowego, konieczne jest skuteczne i twórcze myślenie, poza utartymi schematami, które pozwoli nam wyróżnić się z tłumu i przykuć uwagę potencjalnych odbiorców.

Czym wyróżnia się osoba kreatywna?

Oczywiście, nie wszyscy są w równym stopniu kreatywni. Warto jednak pamiętać, że niektórych sposobów na pobudzenie naszej inwencji można się nauczyć. Konieczne są tylko zapał do działania, otwarcie na świat i wyzwania oraz nieustanna chęć do poszerzania swoich horyzontów i znajdywania nowych rozwiązań.

Kreatywność oznacza ciągły rozwój, ciekawość otoczenia oraz niezależność myśli, która przyczynia się do twórczej pracy nad projektami oraz daje szansę na twórcze rozwiązywanie problemów. Może ona dotyczyć działań indywidualnych, ale także zespołu, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia firmy.

Kreatywny zespół – prawdziwa siła grupy

Większość technik kreatywnego myślenia wykorzystywanych jest w zespołach, co zapewnia różnorodność i sporą ilość pomysłów. Najciekawsze efekty można uzyskać, gdy grupa kreatywna składa się z osób dojrzałych i otwartych na nowości (według badań najlepszy wiek to 25-45 lat), reprezentujących różne postawy i środowiska naukowe, techniczne, marketingowe itp. Każdy z członków ma wówczas szansę rzucić nieco inne światło na to samo zagadnienie. Na pomysłowość grupy wpływa oczywiście jej liczebność oraz cechy każdej z indywidualności do niej należących.

Myślowe i praktyczne do it yourself, czyli metody kreatywne w biznesie

Innowacyjność w biznesie jest niezmiernie istotna, a kolejne lata przynoszą coraz większą ilość metod inwentycznych, stosowanych dla zwiększenia kreatywności zespołów.

Do najpopularniejszych należą:

  • powszechnie znana burza mózgów, składająca się z dwóch faz: generowania jak największej ilości pomysłów, a następnie weryfikowania ich;
  • metoda Philips 66, zbliżona do burzy mózgów, w której sześcioosobowe zespoły przez sześć minut próbują znaleźć najlepsze rozwiązanie dla wcześniej nakreślonego problemu;
  • metoda kruszenia, która zakłada, że tym, co przeszkadza nam w kreatywności są ściśle ustalone normy społeczne, wpajane nam od dziecka. Metoda ta ma na celu kruszenie tego, co ogólnie przyjęte i sztampowe;
  • metoda dobrych pomysłów, w której należy znaleźć rozwiązanie, posiłkując się podobnymi przykładami z prawdziwego życia.

Łącznie funkcjonuje już ponad 60 metod, które można z powodzeniem stosować w biznesowych działaniach kreatywnych grupy.

Do it yourself i inne praktyczne ćwiczenia na kreatywność

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, innowacyjnego myślenia można się nauczyć. Najlepiej zrobić to na praktycznych warsztatach biznesowych, gdzie oprócz teorii i opisów metod dostępnych na rynku, będziemy mogli przetestować nowo zdobytą wiedzę w trakcie ćwiczeń. Jak powiedział dr C. Samuel Micklus: Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy. Dlatego też nigdy nie można spoczywać na laurach i trzeba regularnie pobudzać naszą kreatywność. Można ćwiczyć ją samemu lub z zespołem, świetnie się przy tym bawiąc.

Podobnie jak w przypadku metod, tak i samych ćwiczeń na kreatywność jest wiele. Do najczęstszych należą: wypisywanie jak największej ilości możliwych zastosowań dla zwykłych przedmiotów czy szukanie z czym kojarzą się nam konkretne obiekty. Ćwiczenie kreatywności biznesowej można również fenomenalnie połączyć z integracją grupy, organizując gry plenerowe, podczas których konieczne będzie zbudowanie konkretnych obiektów lub wspólne rozwiązanie kilkuetapowych zagadek.

Inną opcją jest wspólne wybranie się na warsztaty typu Do It Yourself. W ofercie wielu firm znajduje się coraz więcej produktów szkoleniowych tego rodzaju. Można wspólnie lepić garnki, uczyć się zespołowego gotowowania, a nawet tworzyć ogrody w słoikach. W ten sposób ćwiczymy kreatywność, dowiadujemy się coraz więcej o sobie nawzajem w ramach team buildingu, a efekty naszych działań mogą cieszyć wszystkich przez długi czas. To jest dopiero kreatywne podejście do szkoleń firmowych!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.