Microsoft Office Excel w logistyce

Logistycy w swojej pracy bardzo często do pracy wykorzystują arkusz kalkulacyjny. Nawet jednak bardzo dobry analityk danych logistycznych nawet jeśli bardzo się stara nie jest w stanie nie przeoczyć pewnych mniejszych lub większych błędów.

Gamma - Microsoft Office Excel w logistyce

 

Microsoft Office Excel w logistyce


Logistycy w swojej pracy bardzo często do pracy wykorzystują arkusz kalkulacyjny. Nawet jednak bardzo dobry analityk danych logistycznych nawet jeśli bardzo się stara nie jest w stanie nie przeoczyć pewnych mniejszych lub większych błędów.

Zdarza się to każdemu, bowiem nie myli się tylko ten, co nic nie robi. W logistyce funkcjonują trzy najważniejsze zagadnienia z zakresu pozyskiwania i przygotowywania danych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Są to:

  • Format importowanego pliku - systemy najczęściej spotykane w działach logistycznych takie jak ERP czy WMS posiadają swoje własne systemy raportowania.

    Niestety zdarza się tak, że im bardziej raport jest skomplikowany, tym mniejsza jest jego czytelność. Dlatego do wykonywania tych skomplikowanych, aby nie było problemów z ich odczytywaniem wykorzystuje się niezawodny arkusz kalkulacyjny Excela.

    Bardzo przydatne okazują się między innymi tabele przestawne, których nie można tworzyć w innych systemach logistycznych a te tworzone w Excelu są jasne, zrozumiałe i przejrzyste.

    Aby móc pracować w arkuszu z danymi pochodzącymi z innego sytemu w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się do jakich formatów plików jest możliwe wykonanie eksportu danych. W większości przypadków są to formaty XLS lub XLSX, jednak są pewne wyjątki dlatego warto się wcześniej co do tego upewnić;

  • Wiele zmiennych w danych logistycznych - każdy szanujący się logistyk pamięta, że eksportowane dane z różnych systemów mogą mieć nie tylko różne formaty czy układy, ale również mogą w nich być zawarte nieco inne dane pomocnicze dla wybranej grupy pracowników czy administratora systemu.

    Dlatego najlepiej by było, aby pracownik tworzący dany raport miał na wyłączność dostęp do pewnych istotnych dla jego sporządzenia danych. Niestety bywa czasem inaczej, jeśli zbyt duża grupa ma do nich dostęp odpowiednie sformatowanie może być trochę skomplikowane do prawidłowego wykonania;

  • Kłopotliwy układ danych z systemu ERP - bardzo często zdarza się, że dane eksportowane do Excela z tego właśnie systemu posiadają pewne niedociągnięcia wymagające szczegółowej analizy i niezbędnych do dalszej poprawnej pracy poprawek.

    Bardzo często poprawki te wymagają między innymi usunięcia zbędnych komórek, kolumn czy poprawienia danych na liczby. Pomagać w tym może również odpowiednie filtrowanie danych, jednak tu należy uważać czy dany filtr objął je wszystkie.
Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych i IT proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza