Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych wymaga wielkiej ostrożności i perfekcyjnego, niemal bezbłędnego przygotowania. Firmy które decydują się oferować klientom taki właśnie rodzaj transportu zanim podejmą jakiekolwiek działania spełnić muszą szereg dość restrykcyjnych wymagań, które wynikają z odpowiednich regulacji prawnych.

19 listopada 2018
zdjęcie - Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych

Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych


Właściwa organizacja przewozu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo przewożonych materiałów. Niezbędne okazuje się także pełne zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w całym procesie transportu.

Tu szczegółowo należy zadbać o pojazd, opakowanie i ładunek (środki transportu i opakowania powinny być dostosowane do przewożonych towarów).Jakiekolwiek przeoczone kwestie mogą spowodować naprawdę wielkie, czasem nawet nieodwracalne szkody. Ładunki niebezpieczne spotykane są w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym oraz gazowym.

Przewóz jakichkolwiek niebezpiecznych środków możliwy jest jedynie na odrębnych warunkach określonych prawem - chodzi tu między innymi o umowę ADR która jest umową międzynarodową, obowiązującą w 46 krajach.

Dla większego bezpieczeństwa otoczenia i przewoźnika przepisy te są regularnie aktualizowane. Wszystkie produkowane na świecie materiały niebezpieczne dzielą się na 13 klas zagrożeń, przy czym każda z nich posiada swój charakterystyczny, indywidualny numer.

Dopiero po zakwalifikowaniu danego towaru do jakieś grupy numerycznej dobierany jest do niego odpowiedni, możliwie jak najbezpieczniejszy środek transportu.

Do obowiązków uczestników takiego przewozu należą:

  • zapewnienie możliwie jak największego bezpieczeństwa przewozu
  • właściwe dobranie opakowania do przesyłki ( tak by nie uległo zbyt łatwo jakimkolwiek uszkodzeniom w czasie jego transportu)
  • przewoźnik musi mieć ukończone szkolenie potwierdzone udokumentowanym pozwoleniem na przewóz materiałów niebezpiecznych
  • oznakowanie opakowań musi być trwałe i czytelne bowiem zawiera ono bardzo istotne informacje dotyczące przewożonego ładunku
  • przewoźnik powinien poddać weryfikacji wybór środka transportu.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

11 kwietnia 2019
Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
28 stycznia 2019
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
28 stycznia 2019
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
28 stycznia 2019
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
13 grudnia 2018
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.