Jak przeciwdziałać mobbingowi?

Mobbing jest zjawiskiem, które zostało jasno określone w Kodeksie Pracy. Polega ono na uporczywym nękaniu pracownika. Jego celem jest wywołanie niskiej samooceny, a także ośmieszenie danej osoby. Mobbingujący niejednokrotnie zmierza do zwolnienia pracownika, bądź też degradacji go ze stanowiska. Jego działania są w pełni świadome.

zdjęcie - Jak przeciwdziałać mobbingowi?
 
Mobbing jest zjawiskiem, które zostało jasno określone w Kodeksie Pracy. Polega ono na uporczywym nękaniu pracownika. Jego celem jest wywołanie niskiej samooceny, a także ośmieszenie danej osoby. Mobbingujący niejednokrotnie zmierza do zwolnienia pracownika, bądź też degradacji go ze stanowiska. Jego działania są w pełni świadome.

Komisja antymobbingowa w każdym zakładzie pracy

W każdym zakładzie pracy może być powołana komisja, której jest określenie czy doszło do mobbingu. W razie jego potwierdzenia pracodawca ma w obowiązku ukarać mobbingującego. Karą może być zwolnienie, degradacja ze stanowiska, a także kary finansowe.

Oczywiście mobbingujący musi oficjalnie przeprosić ofiarę. W tym wypadku osoby nie powinny już razem pracować, aby znowu nie doszło do jakichkolwiek nadużyć. Oczywiście ofiara mobbingu ma także prawo ubiegać się odszkodowania za wyrządzone krzywdy i starty moralne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Jak przeciwdziałać mobbingowi?

Z mobbingiem trzeba walczyć. Pracodawca powinien przeciwdziałać temu negatywnemu zjawiskowi, aby nie doszło do nadużyć szczególnie ze stron kadr zarządzających. Na samym początku pracownicy powinni zostać poinformowani, że w żadnym wypadku nie ma zgody na mobbing i firma w każdym zgłoszonym przypadku będzie rozpatrywać skargę, a w razie jej potwierdzenia mobbingujący zostanie surowo ukarany.

Powinny być także organizowane warsztaty i szkolenia, których celem jest pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i radzenie sobie ze stresem. W tym wypadku ważna jest również odpowiednia komunikacja.

Mobbing- negatywne zjawisko

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że mobbing jest negatywnym zjawiskiem. Przede wszystkim cierpi na tym wizerunek firmy, gdzie doszło do mobbingu. Jest ona zdecydowanie gorzej postrzegana i traci prestiż.

Oczywiście obniża się także jakość pracy, poprzez złą atmosferę w zespole. Wydajność pracy jest także niższa, a niekiedy konieczne jest zatrudnienie nowego pracownika, co oczywiście zwiększa koszty. Nie można także zapomnieć o stratach materialnych, w razie, gdy ofiara mobbingu złoży skargę w sądzie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.