Certyfikat rezydencji- dla obniżenia podatku

Certyfikat rezydencji nie jest prawnie wymagany, jednak warto się o niego starać, gdyż jego posiadanie niesie za sobą wiele ulg podatkowych. Jest to po prostu zaświadczenie o miejscu pobytu osoby fizycznej, tutaj rozumianej jako podatnik. Certyfikat wykorzystywany jest do celów podatkowych.

14 czerwca 2018
zdjęcie - Certyfikat rezydencji- dla obniżenia podatku
 
Certyfikat rezydencji nie jest prawnie wymagany, jednak warto się o niego starać, gdyż jego posiadanie niesie za sobą wiele ulg podatkowych. Jest to po prostu zaświadczenie o miejscu pobytu osoby fizycznej, tutaj rozumianej jako podatnik. Certyfikat wykorzystywany jest do celów podatkowych.

Kto wydaje certyfikat rezydencji?
Certyfikaty rezydencji wydają organy właściwe danego państwa. Są to organy administracji podatkowej państwa rezydencji na wniosek podatnika, który chce skorzystać z ulg podatkowych. Niesie to ze sobą wiele zniżek np. polscy przedsiębiorcy nie muszą płacić podwójnego opodatkowania. Są także zwolnieni z dywident. Certyfikat rezydencji może wydać każdy kraj, co wcale nie oznacza, że polski urząd skarbowy go zaakceptuje. Tutaj musi on spełnić określone wymagania formalne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce Szkolenie porusza aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zapraszamy!

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Certyfikat rezydencji jest ważny przez 12 miesięcy od czasu jego wydania. Może on mieć stan faktyczny przeszły oraz oczywiście teraźniejszy, ale w żadnym wypadku nie może on mieć stanu przyszłego.

Co powinien zawierać certyfikat rezydencji?

Certyfikat musi posiadać miejsce zamieszkania rozumiane jako adres. Wymagany jest on w w przypadku osób fizycznych. Natomiast w przypadku osób prawnych konieczny jest adres, gdzie znajduje się siedziba firmy. Następnie na tym dokumencie musi znaleźć się data wystawienia oraz przez jaki okres certyfikat jest ważny.

Oczywiście nie można zapomnieć o celu w jakim został wydany. W tym wypadku jest to cel podatkowy. Należy także powołać się na prawo, które reguluje możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania. Warto także pamiętać, aby nazwa organu właściwego do której zwraca się podatnik nie posiadała jakiegokolwiek błędu, gdyż w innym wypadku wniosek o wydanie certyfikatu zostanie odrzucony. Nie spełnia on wtedy wymagań formalnych.

Dzięki certyfikatowi rezydencji obcokrajowcy mogą skorzystać z ulg podatkowych, które występują na terenie danego kraju. W przypadku Polski są oni zwolnienie z 20% ryczałtu, który w znaczny sposób zmniejsza opłacalność pracy na terenie kraju.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.