Certyfikat rezydencji nie jest prawnie wymagany, jednak warto się o niego starać, gdyż jego posiadanie niesie za sobą wiele ulg podatkowych. Jest to po prostu zaświadczenie o miejscu pobytu osoby fizycznej, tutaj rozumianej jako podatnik. Certyfikat wykorzystywany jest do celów podatkowych.
Kto wydaje certyfikat rezydencji?
Certyfikaty rezydencji wydają organy właściwe danego państwa. Są to organy administracji podatkowej państwa rezydencji na wniosek podatnika, który chce skorzystać z ulg podatkowych. Niesie to ze sobą wiele zniżek np. polscy przedsiębiorcy nie muszą płacić podwójnego opodatkowania. Są także zwolnieni z dywident. Certyfikat rezydencji może wydać każdy kraj, co wcale nie oznacza, że polski urząd skarbowy go zaakceptuje. Tutaj musi on spełnić określone wymagania formalne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce Szkolenie porusza aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zapraszamy!
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Certyfikat rezydencji jest ważny przez 12 miesięcy od czasu jego wydania. Może on mieć stan faktyczny przeszły oraz oczywiście teraźniejszy, ale w żadnym wypadku nie może on mieć stanu przyszłego.
Co powinien zawierać certyfikat rezydencji?
Certyfikat musi posiadać miejsce zamieszkania rozumiane jako adres. Wymagany jest on w w przypadku osób fizycznych. Natomiast w przypadku osób prawnych konieczny jest adres, gdzie znajduje się siedziba firmy. Następnie na tym dokumencie musi znaleźć się data wystawienia oraz przez jaki okres certyfikat jest ważny.
Oczywiście nie można zapomnieć o celu w jakim został wydany. W tym wypadku jest to cel podatkowy. Należy także powołać się na prawo, które reguluje możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania. Warto także pamiętać, aby nazwa organu właściwego do której zwraca się podatnik nie posiadała jakiegokolwiek błędu, gdyż w innym wypadku wniosek o wydanie certyfikatu zostanie odrzucony. Nie spełnia on wtedy wymagań formalnych.
Dzięki certyfikatowi rezydencji obcokrajowcy mogą skorzystać z ulg podatkowych, które występują na terenie danego kraju. W przypadku Polski są oni zwolnienie z 20% ryczałtu, który w znaczny sposób zmniejsza opłacalność pracy na terenie kraju.