Co zrobić gdy pracownik nie wywiązuje się z obowiązków?

Przyczyn niewywiązywania się z obowiązków przez pracownika może być bardzo wiele – od zwykłego lenistwa, przez braki kompetencyjne i prywatne problemy, aż po czynniki organizacyjne (zła atmosfera w pracy, niewystarczający poziom komunikacji).

zdjęcie - (the_title())


Co zrobić gdy pracownik nie wywiązuje się z obowiązków?

Przyczyn niewywiązywania się z obowiązków przez pracownika może być bardzo wiele - od zwykłego lenistwa, przez braki kompetencyjne i prywatne problemy, aż po czynniki organizacyjne (zła atmosfera w pracy, niewystarczający poziom komunikacji). Jak jednak działać, by wyeliminować problemy z pracownikiem?

Nie tylko zwolnienie

Problemy pracownika z wywiązywaniem się z obowiązków mogą wynikać z braku wiedzy lub umiejętności. Nawet doświadczony pracownik może natrafić na sytuacje, które będą zbyt trudne lub wymagające specyficznych umiejętności. Pracodawca powinien zarówno bać o stały rozwój pracowników, ale również zagwarantować im możliwość uzyskania doraźnej pomocy.

Problemy z wydajnością pracowników mogą wynikać również z samego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Brak jasnych instrukcji, niedostateczny poziom komunikacji, brak pracy zespołowej lub złe zarządzanie informacją to czynniki, za które odpowiedzialni są kierownicy i menedżerowie. Pracodawca powinien mieć pewność, że wydajność pracownika nie spadła z powodu działań (lub ich braku) innych osób.

Zwolnienie pracownika

Zdarza się jednak, że pracownikowi nie możemy w żaden sposób pomóc, a jego działania szkodzą przedsiębiorców. Pierwszym krokiem poprawienia jego wydajności jest szczera rozmowa lub ostrzeżenie o możliwych konsekwencjach.

Długotrwałe niewywiązywanie się z powierzonych obowiązków jest powodem do zwolnienia pracownika: zwykle z dotrzymaniem okresu wypowiedzenia, jednak w skrajnych przypadkach, w których pracownik naraził przedsiębiorstwo na duże straty finansowe, ze skutkiem natychmiastowym. Oba te rozwiązania regulowane są przez Kodeks Pracy szkolenia dla pracodawców pozwalają na zapoznanie się z podstawowymi procedurami rozwiązywania umów z pracownikami.

Jeśli chodzi o kompleksowe szkolenie Prawo Pracy, dowiemy się na nim w jaki sposób postępować w przypadku zwalniania pracownika, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Warto połączyć je z kursami z umiejętności miękkich, mediacji i zarządzania zasobami ludzkimi, dzięki którym będziemy mogli rozwiązywać problemy także na szczeblu organizacyjnym lub osobistym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.