Czy do obsługi Excela potrzebne są zdolności analityczne?

Bazy danych to zmora wielu firm. Jednak, zamiast z nimi walczyć lepiej zmierzyć się z nimi w odpowiedni sposób. Trudno temu zaprzeczyć, gdyż szereg procesów w gospodarce opartych jest na informacji i umiejętnym wykorzystaniu.

zdjęcie - (the_title())


Czy do obsługi Excela potrzebne są zdolności analityczne?

Bazy danych to zmora wielu firm. Jednak, zamiast z nimi walczyć lepiej zmierzyć się z nimi w odpowiedni sposób. Trudno temu zaprzeczyć, gdyż szereg procesów w gospodarce opartych jest na informacji i umiejętnym wykorzystaniu.

Z tego też powodu trudno się dziwić, że do analizy oraz przetwarzania danych stosuje się szereg programów. Jednym z tych najbardziej popularnych jest MS Excel. Jego znajomość szalenie się przydaje, ponieważ oferuje niemałą elastyczność kompatybilność z naprawdę dużą ilością innych systemów. Z racji tego, że jest to popularny program, to daje on możliwość wymiany plików między pracownikami zatrudnionymi w różnych działach. Za przykład może posłużyć użyty excel w HR i kadrach.

Warto jednak mieć świadomość, że sam program to zdecydowanie zbyt mało. Często bowiem nieodpowiednie jego wykorzystanie prowadzi do generowania strat. Skutkiem tego niezbędne jest zreorganizowanie posiadanych baz danych. W przeciwnym wypadku ma miejsce nieefektywne wykonywanie swoich obowiązków bądź też marnowanie czasu przy danych zadaniach.

Zaleca się zatem ocenić wiedzę pracowników z zakresu znajomości programu Excel. W razie potrzeby wskazane będzie wysłanie ich na szkolenie excel zaawansowany. Czasem też brakuje świadomości możliwości wykorzystania tego programu lub też w niedostatecznym stopniu ocena oczekiwań pracodawcy. Warto również zwrócić uwagę na inne elementy niż tylko sama podstawowa umiejętność obsługi arkusza kalkulacyjnego.

Zdarzają się bowiem przypadku błędów wynikających z braku wiedzy na temat działania pewnych funkcji i narzędzi. Doskonałym przykładem mogą tu być, chociażby błędnie wykonane prognozy tygodniowe. Dzieje się tak dlatego, że Excel domyślnie ma jako pierwszy dzień tygodnia ustawioną niedzielę.

Trzeba jednak wpoić sobie, że analiza danych w żadnym wypadku nie może być oderwana od stanu rzeczywistego. Tym samym liczy się nie tylko praktyczne wykorzystanie programu, ale niezwykle ważną rolę ma umiejętność analitycznego myślenia. Zatem już na wstępie zaleca się kłaść nacisk na hybrydowy model nauki, gdyż taki styl pozytywnie wpływa na poprawę pracy i polepsza jej jakość.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.