Czy użytkowanie wieczyste zawsze jest płatne?
Użytkowanie wieczyste wzbudza bardzo wiele emocji. Ta konstrukcja prawna umożliwiła bowiem wielu osobom korzystanie z gruntów, które należą do Skarbu Państwa. Owe grunty mogą należeć również do województwa, powiatu czy też gminy.

Czy użytkowanie wieczyste zawsze jest płatne?
Użytkowanie wieczyste wzbudza bardzo wiele emocji. Ta konstrukcja prawna umożliwiła bowiem wielu osobom korzystanie z gruntów, które należą do Skarbu Państwa. Owe grunty mogą należeć również do województwa, powiatu czy też gminy. Innymi słowy, mogą być one w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego.
Trzeba zaznaczyć, że bez względu na to do kogo należy użytkowany grunt, jego użytkownik wieczysty ma obowiązek poniesienia opłaty względem właściciela. Przeważnie opłaty te mają ustaloną wartość, ale do niedawna poszczególne jednostki samorządu terytorialnego mogły poniekąd manewrować wysokością opłaty za użytkowanie wieczyste. Weszła jednak w życie ustawa, na którą czekało bardzo wiele osób.
Mowa tu o Ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Przepisy owej Ustawy stosuje się do właścicieli domów jednorodzinnych, które stoją na gruntach Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego oddanych w użytkowanie wieczyste.
Stosuje się je również w stosunku do właścicieli domów wielorodzinnych stojących na wyżej wspomnianych gruntach, jeżeli minimum połowa lokali w owych domach ma charakter mieszkalny.
Ustawa znajduje również zastosowanie w przypadku właścicieli lokali mieszkalnych lub użytkowych, które znajdują się w wielorodzinnych domach, a którzy posiadają prawo do udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu.
Powyższe kwestie są dość skomplikowane, dlatego dobrze byłoby wybrać się na szkolenie użytkowanie wieczyste czy szkolenia dla deweloperów. Nie da się ukryć, że poszczególne szkolenia mogą okazać się przydatne w świetle nowych, wspominanych powyżej przepisów.
Niełatwo bowiem od razu nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości prawnej. Zanim jednak zdecydujemy się na udział w szkoleniu lub kursie, przyjrzyjmy się poszczególnym ofertom szkoleniowym, aby spośród ich wszystkich wybrać tę skrojoną na miarę naszych potrzeb. Dzięki temu zyskamy pewność, że szkolenie będzie poprowadzone bardzo rzetelnie.
Ustawa krajobrazowa
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z instrumentami prawnymi ochrony krajobrazu oraz wypracowanymi rozwiązaniami poszczególnych problemów.- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej