Czy użytkowanie wieczyste zawsze jest płatne?

Użytkowanie wieczyste wzbudza bardzo wiele emocji. Ta konstrukcja prawna umożliwiła bowiem wielu osobom korzystanie z gruntów, które należą do Skarbu Państwa. Owe grunty mogą należeć również do województwa, powiatu czy też gminy.

zdjęcie - (the_title())


Czy użytkowanie wieczyste zawsze jest płatne?

Użytkowanie wieczyste wzbudza bardzo wiele emocji. Ta konstrukcja prawna umożliwiła bowiem wielu osobom korzystanie z gruntów, które należą do Skarbu Państwa. Owe grunty mogą należeć również do województwa, powiatu czy też gminy. Innymi słowy, mogą być one w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego.

Trzeba zaznaczyć, że bez względu na to do kogo należy użytkowany grunt, jego użytkownik wieczysty ma obowiązek poniesienia opłaty względem właściciela. Przeważnie opłaty te mają ustaloną wartość, ale do niedawna poszczególne jednostki samorządu terytorialnego mogły poniekąd manewrować wysokością opłaty za użytkowanie wieczyste. Weszła jednak w życie ustawa, na którą czekało bardzo wiele osób.

Mowa tu o Ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Przepisy owej Ustawy stosuje się do właścicieli domów jednorodzinnych, które stoją na gruntach Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego oddanych w użytkowanie wieczyste.

Stosuje się je również w stosunku do właścicieli domów wielorodzinnych stojących na wyżej wspomnianych gruntach, jeżeli minimum połowa lokali w owych domach ma charakter mieszkalny.

Ustawa znajduje również zastosowanie w przypadku właścicieli lokali mieszkalnych lub użytkowych, które znajdują się w wielorodzinnych domach, a którzy posiadają prawo do udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu.

Powyższe kwestie są dość skomplikowane, dlatego dobrze byłoby wybrać się na szkolenie użytkowanie wieczyste czy szkolenia dla deweloperów. Nie da się ukryć, że poszczególne szkolenia mogą okazać się przydatne w świetle nowych, wspominanych powyżej przepisów.

Niełatwo bowiem od razu nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości prawnej. Zanim jednak zdecydujemy się na udział w szkoleniu lub kursie, przyjrzyjmy się poszczególnym ofertom szkoleniowym, aby spośród ich wszystkich wybrać tę skrojoną na miarę naszych potrzeb. Dzięki temu zyskamy pewność, że szkolenie będzie poprowadzone bardzo rzetelnie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.