Czym jest system monitorowania drogowego przewozu towarów?
W Polsce jeśli chodzi o transport drogowy towarów, z roku na rok powiększeniu ulega szara strefa, która nie tylko negatywnie odbija się na kondycji polskiego transportu, ale również i na sytuacji wielu przewoźników, którzy swoją prace wykonują jak najbardziej uczciwie.
Zgodnie z ustawą, do rejestru SENT musi się zgłosić każdy, kto dokonuje:
- przewozów towarów na terenie Polski,
- przewozu towarów do lub z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej,
- przewozu towaru z terytorium państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego.
W każdym pozostałym przypadku ustawa dotyczącasystemu monitorowania drogowego przewozu towarów nie nakazuje rejestracji przewoźnika w systemie SENT.
Ustawa odgórnie nakłada pewne obowiązki na przewoźników tym samym uprzedzając ich o tym, że wszelkie ich działania w zakresie drogowego przewozu towarów będą w odpowiedni sposób monitorowane.
Ponadto przewoźnicy powinni być przygotowani na to, że w zależności od indywidualnego przypadku każdy podmiot wysyłający towar w określone miejsce (bądź podmiot ten towar odbierający) są zobowiązani do zgłoszenia towaru do rejestru SENT, zanim jeszcze przewóz zostanie oficjalnie rozpoczęty.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.
Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:
Wpis do rejestru musi być dokonany ściśle wobec odpowiedniego wzoru, co przy prawidłowej rejestracji pozwoli na uzyskanie niezbędnego w czasie rejestracji numeru referencyjnego. Ponadto wszystkie podmioty przepisami ustawy są zobowiązane do bieżącego aktualizowania wszystkich danych, jakie są zawarte w zgłoszeniu, bez zbędnej zwłoki.
Tu jednak należy mieć na uwadze, że aktualizacji nie podlegają jednak te dane, które odnoszą się do towaru, jaki jest przedmiotem przewozu. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli dany przewóz towaru nie zostanie rozpoczęty przez podmiot, który owy przewóz zgłosił, wówczas musi on zaktualizować swoje zgłoszenie zaznaczając w nim, że odstępuje on od przewozu danego towaru.
Ponadto zgodnie z przepisami są pewne sytuacje, których przewoźnik ma możliwość odmowy przyjęcia do przewozu towarów, które zgodnie z przepisami ustawy podlegają zgłoszeniu. W takim przypadku nie zostanie przekazany mu numer referencyjny.