Czym jest system monitorowania drogowego przewozu towarów?

W Polsce jeśli chodzi o przewóz towarów, z roku na rok powiększeniu ulega szara strefa, która nie tylko negatywnie odbija się na kondycji polskiego transportu, ale również i na sytuacji wielu przewoźników, którzy swoją prace wykonują jak najbardziej uczciwie.

15 lutego 2019
zdjęcie - Czym jest system monitorowania drogowego przewozu towarów?

Czym jest system monitorowania drogowego przewozu towarów?

W Polsce jeśli chodzi o transport drogowy towarów, z roku na rok powiększeniu ulega szara strefa, która nie tylko negatywnie odbija się na kondycji polskiego transportu, ale również i na sytuacji wielu przewoźników, którzy swoją prace wykonują jak najbardziej uczciwie.

Zgodnie z ustawą, do rejestru SENT musi się zgłosić każdy, kto dokonuje:

  • przewozów towarów na terenie Polski,
  • przewozu towarów do lub z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej,
  • przewozu towaru z terytorium państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego.

W każdym pozostałym przypadku ustawa dotyczącasystemu monitorowania drogowego przewozu towarów nie nakazuje rejestracji przewoźnika w systemie SENT.

Ustawa odgórnie nakłada pewne obowiązki na przewoźników tym samym uprzedzając ich o tym, że wszelkie ich działania w zakresie drogowego przewozu towarów będą w odpowiedni sposób monitorowane.

Ponadto przewoźnicy powinni być przygotowani na to, że w zależności od indywidualnego przypadku każdy podmiot wysyłający towar w określone miejsce (bądź podmiot ten towar odbierający) są zobowiązani do zgłoszenia towaru do rejestru SENT, zanim jeszcze przewóz zostanie oficjalnie rozpoczęty.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.

Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

Wpis do rejestru musi być dokonany ściśle wobec odpowiedniego wzoru, co przy prawidłowej rejestracji pozwoli na uzyskanie niezbędnego w czasie rejestracji numeru referencyjnego. Ponadto wszystkie podmioty przepisami ustawy są zobowiązane do bieżącego aktualizowania wszystkich danych, jakie są zawarte w zgłoszeniu, bez zbędnej zwłoki.

Tu jednak należy mieć na uwadze, że aktualizacji nie podlegają jednak te dane, które odnoszą się do towaru, jaki jest przedmiotem przewozu. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli dany przewóz towaru nie zostanie rozpoczęty przez podmiot, który owy przewóz zgłosił, wówczas musi on zaktualizować swoje zgłoszenie zaznaczając w nim, że odstępuje on od przewozu danego towaru.

Ponadto zgodnie z przepisami są pewne sytuacje, których przewoźnik ma możliwość odmowy przyjęcia do przewozu towarów, które zgodnie z przepisami ustawy podlegają zgłoszeniu. W takim przypadku nie zostanie przekazany mu numer referencyjny.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.