Dlaczego warto wdrożyć w laboratorium gmp?

Coraz więcej się dzisiaj mówi o GMP. Co to w zasadzie tak dokładnie jest? Czy należy koniecznie wprowadzać GMP do swojego laboratorium? O co tutaj dokładniej chodzi? O tym wszystkim zaraz powiemy…

zdjęcie - (the_title())


Dlaczego warto wdrożyć w laboratorium gmp?

Coraz więcej się dzisiaj mówi o GMP. Co to w zasadzie tak dokładnie jest? Czy należy koniecznie wprowadzać GMP do swojego laboratorium? O co tutaj dokładniej chodzi? O tym wszystkim zaraz powiemy...

GMP - najważniejsze kwestie

Na początek w ogóle jednak wyjaśnijmy, co to takiego jest to GMP. Otóż zasadniczo skrót ten odnosi się do angielskiego języka i w przetłumaczeniu oznacza dobrą praktykę produkcyjną. Jest to pewien system, zestaw standardów, utworzonych pierwotnie dla branży farmaceutycznej, jednak z czasem przeznaczony również do branży spożywczej oraz różnych innych gałęzi przemysłu jak np. branży kosmetycznej. Jaka jest rola GMP?

Zachowanie standardów GMP zapewnia nam naprawdę wysoką jakość oraz czystość otrzymanego produktu a także wszystkich surowców wykorzystanych do jego otrzymania. Warto bowiem w tym momencie podkreślić, że tak naprawdę GMP nie odnosi się tylko i wyłącznie do samego produktu końcowego, lecz również obejmuje wszelkie surowce i półprodukty, czego przykładem jest chociażby aneks 15 GMP odnoszący się do walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców.

Mówiąc o zasadach GMP należy także podkreślić, że szczególnie istotna jest tutaj właśnie dokumentacja GMP. Co zatem wchodzi w skład takiej podstawowej dokumentacji GMP? Na pewno znajdą się tu oczywiście procedury, czyli wytyczne, dalej instrukcje technologiczne. Co więcej zaliczyć tu trzeba także specyfikacje dotyczące surowców oraz raporty, czyli dokumenty operacyjne.

Czemu warto wprowadzić GMP do laboratorium?

Warto przede wszystkim na wstępie podkreślić, że w zasadzie dla większości laboratoriów to już nie jest kwestia chęci wprowadzenia zasad GMP tylko jest to obowiązek. Warto jednak podkreślić, że w zasadzie to niesie on ze sobą naprawdę szereg korzyści. Przede wszystkim uzyskujemy większe bezpieczeństwo i jakość produktu, stosując mniejszą kontrolę i nakłady na nią, dalej zaś - zabezpieczamy samych siebie na wypadek … cóż w zasadzie na jakikolwiek wypadek.


ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.