Europejskie regulacje dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych – konwencja ADR

Konwencja ADR jest to międzynarodowa europejska konwencja regulujące kwestie transportu materiałów i substancji niebezpiecznych w ruchu drogowym. Podstawowymi celami konwencji ADR są: podniesienie poziomu bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych poprzez ustalenie wysokich i zunifikowanych standardów międzynarodowych wraz z wdrożeniem mechanizmu stałej nowelizacji przepisów dot. transportu towarów niebezpiecznych oraz stworzenie spójnego systemu regulacji ułatwiającego bezpieczny transport międzynarodowy towarów niebezpiecznych.

     
    Konwencja ADR jest to międzynarodowa europejska konwencja regulujące kwestie transportu materiałów i substancji niebezpiecznych w ruchu drogowym.

    Podstawowymi celami konwencji ADR są: podniesienie poziomu bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych poprzez ustalenie wysokich i zunifikowanych standardów międzynarodowych wraz z wdrożeniem mechanizmu stałej nowelizacji przepisów dot. transportu towarów niebezpiecznych oraz stworzenie spójnego systemu regulacji ułatwiającego bezpieczny transport międzynarodowy towarów niebezpiecznych.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z towarami niebezpiecznymi, obowiązkami uczestników przewozu, a także sposobów korzystania z możliwości zwolnień i wyłączeń od przepisów ADR to zapraszamy na szkolenie: PRZEPISY UMOWY ADR 2017.

    Na szkolenie zapisują się osoby wyszukujące poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

    Konwencja ADR składa się z trzech części:  treści właściwej umowy, załącznika A oraz załącznika B. Treść właściwa konwencja ADR określa stosunki prawne pomiędzy państwami-stronami konwencji, z kolei złączniki A i B zawierają przepisy prawa regulujące kwestie klasyfikacji i przewozu poszczególnych towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym.

    Treść załączników konwencji ADR prezentuje się następująco:

    Załącznik A
    Wymagania ogólne oraz wymagania dotyczące przedmiotów i materiałów niebezpiecznych.
    • Przepisy ogólne,
    • Klasyfikacja.
    • Wykaz towarów niebezpiecznych i wyłączenia dla ilości ograniczonych.
    • Przepisy dotyczące opakowań i cystern.
    • Procedury nadawcze.
    • Przepisy dotyczące budowy i badania opakowań.
    • Przepisy dotyczące warunków przewozu, załadunku, rozładunku oraz manipulowania ładunkiem

    Załącznik B
    Wymagania dotyczące konstrukcji, wyposażenia i używania pojazdów.
    • Wymagania dotyczące załogi pojazdu, wyposażenia, postępowania i dokumentacji.
    • Wymagania dotyczące konstrukcji i dopuszczenia pojazdów.

    Towary niebezpieczne można podzielić na towary dopuszczone i niedopuszczone. Towarami niebezpiecznymi niedopuszczonymi są te towary, które stwarzają bardzo duże ryzyko podczas transportu (np. woda królewska), w związku z czym ich transport jest zabroniony.

    Z kolei towary niebezpieczne dopuszczone to te towary, które mogą być transportowane w warunkach określonych przez przepisy prawa krajowego i międzynarodowego.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza