Jakie są warunki dostawy regulowane przez INCOTERMS?

Formuły incoterms to formuły wyznaczające zasady transportu produktu. Oceniają one w jakim stopniu i do jakiego momentu odpowiada sprzedający, a do jakiego momentu odpowiada klient. Można je podzielić na dwie główne grupy tj. formuły odnoszące się do wszystkich rodzajów transportu, a także odnoszące się do transportu wodnego. 

zdjęcie - Jakie są warunki dostawy regulowane przez INCOTERMS?
 
Formuły handlowe incoterms to formuły wyznaczające zasady transportu produktu. Oceniają one w jakim stopniu i do jakiego momentu odpowiada sprzedający, a do jakiego momentu odpowiada klient. Można je podzielić na dwie główne grupy tj. formuły odnoszące się do wszystkich rodzajów transportu, a także odnoszące się do transportu wodnego.

W pierwszej grupie wyróżniamy szereg formuł, które będą określały warunki przewozu. Wśród nich możemy wyróżnić EXW, czyli formułę, która w prost sposób określa, sprzedający nie ponosi żadnej odpowiedzialności, jak i nie bierze udziału w transporcie produktu. Innymi słowy cała odpowiedzialność spada na klienta, który to organizuje zasady.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Aktualne informacje o najnowszej wersji Incoterms® 2010 oraz nową klasyfikację reguł i terminów poznasz na szkoleniu INCOTERMS 2010

Szkolenie bazuje na następujących obszarach merytorycznych:

  • incoterms 2010
  • szkolenie incoterms
  • reguły incoterms 2010
  • formuły handlowe incoterms
  • formuły handlowe incoterms 2010


Kolejną formułą jest FCA, w której to przewoźnik/sprzedający umawia się z klientem do jakiego miejsca będzie dostarczony produkt, jednakże rozłądunek mający miejsce w terminalu będzie pokrywany na koszt kupującego. Inną sytuacją jest formuła DAT, która zapewnia kupującemu bezpłatny dowóz i rozładunek produktu w terminalu. Odmianami DAT są formuły DAP i DDP, z czego pierwsza zapewnia dostarczenie do wybranego miejsca przez kupującego, bez rozładunku, zaś druga.

Wśród formuł incoterms wyróżniamy także CIP, gdzie koszty transportu i ubezpieczenia pokrywa płacący; CPT – gdzie sprzedający dostarcza towar przewoźnikowi i od tej chwili cała odpowiedzialność spada na kupującego, włącznie z ryzykiem jak i pokryciem kosztów. Transport wodny ma trochę odmienne formuły, wśród których możemy wyróżnić m. in. FAS czyli formułę w której kupujący odpowiada za zorganizowanie całego transportu.

Inną wersją jest FOB, będący wymuszeniem na sprzedającym dostarczenia towaru na wyznaczony statek. Ponadto mamy jeszcze CFR i CIF, które odpowiednio oznaczają: pierwsze z nich - dostarczenie przez sprzedającego produktu do określonego portu i załadunek na statek, a drugie poszerza wcześniejszy zakres o wykupienie ubezpieczenia.

Formuły Incoterms 2010 to wyznaczniki zgodnie z którymi można regulować zasady handlu zagranicznego. Ważne jest to, że każda z formuła działa osobno i niezależnie od siebie, dlatego też nie można ich łączyć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami

Sprawdź jakie szkolenia online oferujemy:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.