Historia polskiego transportu kolejowego

W dzisiejszych czasach tak samo jak w całej swojej historii transport kolejowy odgrywa niebagatelną rolę w rozwoju gospodarczym kraju. Uznawany jest nie tylko za tani, szybki i komfortowy, ale również uniwersalny dzięki któremu przewieźć można niemal każdy nawet ogromny ładunek.

Gamma - Historia polskiego transportu kolejowego

Historia polskiego transportu kolejowego


Jeśli chodzi o Polskę to rozwój transportu kolejowego rozpoczął się na początku XIX wieku, kiedy jeszcze nasz kraj znajdował się we władaniu zaborców, dlatego nie było to wcale takie proste.

Jednak powoli, małymi krokami przy sprzyjającej sytuacji gospodarczej i politycznej udawało się to zadanie wykonać i w 1842 roku pojawiła się pierwsza linia kolejowa Kolei Górnośląskiej na trasie Wrocław-Oława oraz Oława-Brzeg.

Początkowo transportowi kolejowemu podlegały wydobywane w zagłębiach surowce mineralne, dlatego właśnie najszybszy i najintensywniejszy rozwój kolei miał miejsce na Górnym Śląsku.

W kolejnych latach utworzono linię Mysłowice-Berlin, którą głównie transportowano węgiel, następnie w przeciągu zaledwie kliku miesięcy uruchomiono linię kolejową Mysłowice-Kraków.

Rok 1848 to początek działalności Kolei Warszawskiej łączącej dzisiejszą stolicę z Wiedniem. W kolejnych latach nie ustawały prace stacje kolejowe pojawiły się między innymi w Poznaniu, Bydgoszczy, Pile, Krzyżu, Gdańsku czy Wrocławiu.

Dworzec Wrocławski wybudowany w 1857 roku stoi tam do dnia dzisiejszego i należy do jednych z najlepiej zachowanych zabytków miasta, bowiem od momentu jego powstania niewiele się tam zmieniło poza drobnymi pracami konserwacyjnymi zapobiegającymi niszczeniu cennego historycznie budynku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:Pierwsza Kolej Wąskotorowa powstała oczywiście na Śląsku, gdzie ówcześnie transport kolejowy był najlepiej rozwinięty w porównaniu do reszty obszaru kraju.

Od 1859 roku powstawały kolejne nowe stacje kolejowe w Szopienicach, Ząbkowicach, Sosnowcu czy Katowicach, które łączyły nie tylko polskie ale również i europejskie miasta w transporcie kolejowym.

Dziś stacja kolejowa jest praktycznie w każdym mieście, a pociągi przewożą niezmiennie nie tylko towary różnego rodzaju i rozmiarów ale i ludzi podróżujących nie tylko po kraju, ale i całej Europie.

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.