Jak możemy dbać o środowisko?
Co to jest, ochrona środowiska? Dlaczego jest to dla nas ważne? Czemu musimy dbać o środowisko? Te pytania są zadawane już najmłodszym uczniakom, a promowanie ochrony środowiska jest obowiązkiem każdej szkoły lub przedszkola.
Ochrona środowiska skupia się na takich działaniach, które mają na celu dla przykładu niepodejmowanie działań skutkujących trwałymi zmianami w ekosystemach, usuwaniu szkód wyrządzonych w środowisku lub niwelowanie skutków działalności człowieka.
Niegdyś, dzieci w szkołach w ramach edukacji ochrony środowiska raz w roku organizowane miały dzień na sprzątanie świata, w czasie którego zbierało się śmieci na pobliskim terenie do worków, a następnie przekazywano do odpowiednich punktów.
To był jeden z tych aktów, których celem było podjęcie działania mającego na celu przywrócenie środowiska do pierwotnego stanu. Dzisiaj każdy może mieć wpływ na ochronę środowiska choćby poprzez umiejętne segregowanie odpadów, przekazywanie do odpowiednich sortowni, a państwo reguluje te kwestie w celu wsparcia takich działań, między innymi poprzez określenie cen oddawania odpadów do odpowiednich punktów.
Ustawa o odpadach i jej nowelizacja ma na celu zmotywowanie głównie dużych przedsiębiorstw do lepszego ewidencjonowania swoich działań związanych z gospodarką odpadami. Ustawa prawo wodne 2019 wpływa z kolei na gospodarowanie zasobami wodnymi, a ostatnie nowelizacje zmieniają te prawo na bardziej kompatybilne z przepisami Unii Europejskiej.
Zmianie również ulega wydawanie postanowień i decyzji administracyjnych, a przede wszystkim związanych z emitowaniem zanieczyszczeń do środowiska. Nowe prawo wodne może stawiać pytania dla wielu biznesów i inwestorów, czy coś zmienia się dla nich w kwestii prowadzonych przez nich aktywności.
Najlepiej odpowiedzi jest szukać na szkoleniach, które oprócz wytłumaczenia żargonu prawniczego, przedstawią sposoby implementacji tych przepisów w firmach. Ustawa o ochronie środowiska 2019 ma za zadanie zwiększenie świadomości w zakresie ochrony środowiska.