Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?

Jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej powiązanej z przewozem osób, niezbędne jest pozyskanie odpowiedniej licencji. Bez niej każdemu, kto odpłatnie świadczy usługi z zakresu przewozu osób grożą bardzo poważne konsekwencje.

15 lutego 2019
zdjęcie - Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?

Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?

Jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej powiązanej z przewozem osób, niezbędne jest pozyskanie odpowiedniej licencji. Bez niej każdemu, kto odpłatnie świadczy usługi z zakresu przewozu osób grożą bardzo poważne konsekwencje.

Każda osoba, która chce wykonywać pracę zawodową polegającą na krajowym transporcie osób musi nie tylko posiadać nienaganną reputację, ale również złożyć stosowny wniosek o wydanie tej licencji, złożyć wszystkie dokumenty oraz uiścić opłatę w odpowiedniej wysokości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Licencja na krajowy przewóz osób wydawana jest na okres co najmniej 2 lat, jednak czas jej trwania nie może być dłuższy niż 50 lat. Jednym z niezbędnych warunków do pozyskania licencji jest posiadanie absolutnie nienagannej reputacji.

Osoba ciesząca się nienaganną reputacją nie może:

  • być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za tak zwane przestępstwa umyślne, czyli przestępstwa na tle skarbowym, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu mienia, podważanie wiarygodności dokumentacji itd.;
  • być osobą w stosunku do której wydane zostało prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Do pozyskania uprawnień na wykonywanie krajowego transportu drogowego niezbędne będzie również uzyskanie odpowiedniego certyfikatu kompetencji zawodowych. W takim przypadku niezbędne jest, aby dany przedsiębiorca mógł wykazać się odpowiednią sytuacją finansową, która zapewni mu bezproblemowe podjęcie oraz prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przewozem osób w transporcie drogowym.

W przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia tytułu prawnego do dysponowania danym pojazdem. Warto także pamiętać o tym, że pojazd ten koniecznie musi spełniać wszelkie wymagania techniczne określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Ponadto wszyscy kierowcy, którzy zostaną zatrudnieni przez danego przedsiębiorcę muszą spełniać wszystkie wymagania określone przez kodeks cywilny, odnoszące się do zakresy wykonywanych przez nich prac.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.