Jak uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób?
Jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej powiązanej z przewozem osób, niezbędne jest pozyskanie odpowiedniej licencji. Bez niej każdemu, kto odpłatnie świadczy usługi z zakresu przewozu osób grożą bardzo poważne konsekwencje.
Każda osoba, która chce wykonywać pracę zawodową polegającą na krajowym transporcie osób musi nie tylko posiadać nienaganną reputację, ale również złożyć stosowny wniosek o wydanie tej licencji, złożyć wszystkie dokumenty oraz uiścić opłatę w odpowiedniej wysokości.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych. Zapraszamy na praktyczne szkolenie ŁAŃCUCH DOSTAW
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Licencja na krajowy przewóz osób wydawana jest na okres co najmniej 2 lat, jednak czas jej trwania nie może być dłuższy niż 50 lat. Jednym z niezbędnych warunków do pozyskania licencji jest posiadanie absolutnie nienagannej reputacji.
Osoba ciesząca się nienaganną reputacją nie może:
- być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za tak zwane przestępstwa umyślne, czyli przestępstwa na tle skarbowym, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu mienia, podważanie wiarygodności dokumentacji itd.;
- być osobą w stosunku do której wydane zostało prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
Do pozyskania uprawnień na wykonywanie krajowego transportu drogowego niezbędne będzie również uzyskanie odpowiedniego certyfikatu kompetencji zawodowych. W takim przypadku niezbędne jest, aby dany przedsiębiorca mógł wykazać się odpowiednią sytuacją finansową, która zapewni mu bezproblemowe podjęcie oraz prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przewozem osób w transporcie drogowym.
W przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia tytułu prawnego do dysponowania danym pojazdem. Warto także pamiętać o tym, że pojazd ten koniecznie musi spełniać wszelkie wymagania techniczne określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Ponadto wszyscy kierowcy, którzy zostaną zatrudnieni przez danego przedsiębiorcę muszą spełniać wszystkie wymagania określone przez kodeks cywilny, odnoszące się do zakresy wykonywanych przez nich prac.