Jak uzyskać odszkodowanie za nieumowną służebność przesyłu?

Ustanowienie służebności przesyłu zdecydowanie nie jest prostą sprawą. Co gorsza zaś – odszkodowanie czy wynagrodzenie jakiekolwiek w tym zakresie jest czasem jeszcze trudniejsze do uzyskania.

15 stycznia 2020
zdjęcie - Jak uzyskać odszkodowanie za nieumowną służebność przesyłu?

Jak uzyskać odszkodowanie za nieumowną służebność przesyłu?

Ustanowienie służebności przesyłu zdecydowanie nie jest prostą sprawą. Co gorsza zaś - odszkodowanie czy wynagrodzenie jakiekolwiek w tym zakresie jest czasem jeszcze trudniejsze do uzyskania. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak uzyskać odszkodowanie za nieumowną służebność przesyłu?

Szkolenia - najważniejsze źródło wiedzy

Zanim jeszcze przejdziemy tutaj do odpowiedzi na to pytanie, to warto opowiedzieć trochę o tym. jaką wartość ma dobrej jakości szkolenie służebność przesyłu czy też szkolenie prawo energetyczne.

Takie szkolenia bowiem naprawdę bardzo dokładnie określą, co jest istotne, na co zwrócić uwagę, jak sprawić, by ustanowienie służebności przesyłu było dla danej strony najbardziej korzystne.

Jeśli przykładowo jako cała wieś zamierzamy otrzymać odszkodowanie za coś - warto by choć jednak osoba przeszła taki kurs, żeby w ogóle wiedzieć o czym mowa - a potem będzie ona mogła spokojnie już doradzać wszystkim innym.

Odszkodowanie i wynagrodzenie

Wróćmy jednak do meritum sprawy. Otóż zasadniczo za nieumowną służebność przesyłu przysługuje wynagrodzenie a nie odszkodowanie i to tylko i wyłącznie w przypadku jeśli nie dojdzie do zasiedzenia służebności. Dzieje się to automatycznie po 20 latach, jeśli intencje firmy były dobre i po 30 jeśli były złe.

Słowem - nawet jeśli firma celowo ukrywała istnienie danego gazociągu itp. to i tak po 30 latach za dużo się z tym nie zrobi. Jednak jeśli ten czas jeszcze nie minął można starać się w sądzie o wynagrodzenie za ten cały okres czasu, kiedy jesteśmy właścicielami danej posesji a firma odmawiała nam zapłaty za nią.

Jakich sytuacji zatem dotyczy odszkodowanie? Otóż ono jest stosowane w momencie, w którym służebność przesyłowa była nieprawidłowo wykorzystywana np. w za dużym zakresie, do celów prywatnych, bez podejmowania koniecznych napraw itp.

Co więcej jednak taka służebność przesyłu również może wymagać odszkodowania, jeśli jej zakładanie czy użytkowanie wyrządziło poważniejsze szkody niezawarte w umowie. Trzeba mieć na uwadze, że tu też są okresy przedawnienia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.